Д-р Николай Брънзалов за проблемите с електронното здравно досие
„До този момент общопрактикуващите лекари имаха достъп само за тези пациенти, които са в тяхната листа и относно документите, които те са издавали, и то не всички. Имам предвид – талони за консултация, изследвания за хоспитализация, дали е хоспитализиран. Все още нямаме обратна връзка, когато епикризата при престой в болнично заведение е в електронен вид“. Това посочи пред БНТ зам.-председателят на Българския лекарски съюз и общопрактикуващ лекар д-р Николай Брънзалов.
За пациентите достъпът до електронното им здравно досие вече е по-лесен, но това не е така за личните лекари. Има политическо обещание личните лекари да получат достъп, за да се знае какво се случва с пациентите им, но нещата за пореден път се бавят, коментира още д-р Брънзалов и призова хората да си свалят приложението еЗдраве, чрез което могат да достъпят своето досие, защото по думите му най-добрият контрол е този от пациентите, но подчерта, че липсата на достъп от страна на личните лекари е проблем.
„До момента достъп до е-досието на пациентите, записани в листите на общопрактикуващите лекари, имаха самите общопрактикуващи лекари, но само относно документите, които те са издавали, и то не всички – талони за консултации, изследвания. За хоспитализация все още нямаме обратна връзка в електронен вид на епикризата. За съжаление, въпреки многото обещания, че личните лекари ще имат достъп до пълното здравно досие на всеки пациент, това все още не е факт“, коментира д-р Брънзалов.
Понякога друг, а не нашият личен лекар се налага да ни прегледа и да ни назначи лечение. Този лекар трябва да знае цялата ви история – ако имате заболяване, за което даден медикамент е противопоказен, това е в досието, обясни нуждата от такъв достъп лекарят. „Пациентът не всякога може да съобщи всичко важно за неговото здраве. Например, една алергия към даден медикамент ще съществува в досието. Пациентът може да не знае за конкретното лекарство, а просто, че има алергия към лекарства“, допълни той и изрази надежда тези неща бързо да бъдат изгладени, защото по думите му лекарите все още не могат да видят хубавото на дигитализацията.
„Контактувал съм с много хора и от „Информационно обслужване“, които имат желание да се въведе дигитализацията, обаче лекарите още нищо хубаво не виждат, само им се сменя стереотипът на е-носители. Някакво облекчение насреща за съжаление все още няма. А когато колегите го видят, нещата ще потръгнат – те самите ще бъдат мотивирани по този начин да работят“, смята д-р Брънзалов.
Той коментира и друго нововъведение от началото на месеца – възможността за частично изпълнение на рецепти по НЗОК. Д-р Брънзалов уточни, че срокът за пълното изпълнение на рецептата е два дни и посочи, че и тук има проблем, в случай, че в този период пациентът не успее да намери всички лекарства от рецептата си: „След изтичането на тези два дни обаче моите опасения са, че ще бъдем допълнително натоварени, защото този пациент трябва да се върне в кабинета – преработката на тази рецепта не става по телефона – и да му се издаде нова“.
Според зам.-председателя на БЛС проблеми има и с напълно безплатните лекарства, тъй като те са определени за пълна реимбурсация от НЗОК без точен анализ. „Това доведе дотам, че парите за безплатните рецепти се изчерпаха“, припомни д-р Брънзалов и се спря на още един проблем: „След като някой решава тези медикаменти да бъдат напълно безплатни, как така няма да ги има в аптечната мрежа? Това е кардиналният въпрос. Когато се взимаха тези решения, нещата бяха абсолютно недомислени. Това беше чисто политически акт и не беше съгласуван с експертите“, заключи той.