Инструкция на НЦЗПБ за работа с клинични материали за лабораторна диагностика на маймунска шарка
Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) издаде инструкция за вземане, съхранение и транспорт на клинични материали за лабораторна диагностика на маймунска вариола (mpox) до Националната референтна лаборатория „Морбили, паротит, рубеола“ в Отдел „Вирусология“ на центъра.
При съмнение за случай на маймунска вариола при човек задължителният материал за етиологично доказване на причинителя е материал от кожни лезии. В допълнение в първите дни на клиничната манифестация на болестта (1-4 ден) може да се изследва и назо-/орофарингеален секрет.
Препоръчително е да се обработят поне две подобни по тип лезии от две различни локации по тялото. Материалът от тях се поставя в един контейнер. Когато лезиите са различни по тип, материалът от тях не се смесва и се поставя в отделни контейнери, допълват от там.
В инструкцията са подробно описани подходите за вземане на клиничния материал, изискванията за съхранение и подготовка за транспортиране до лабораторията.
Маймунската вариола се причинява от вирус, принадлежащ към род Orthopoxvirus в сем. Poxviridae. Към същият род принадлежи и вирусът на едрата шарка по човека. Човек се заразява с вируса на маймунската вариола при пряк контакт с болно животно.
Възможно е и предаване от човек на човек при близък контакт с лезии, телесни течности, респираторни капчици и замърсени материали.
С пълния текст на инструкцията можете да се запознаете ТУК.