Проф. Кантарджиев за опасността от внос и епидемиологично разпространение на маймунската шарка
„Няма опасност не само в нашата страна. Мисля, че светът е доста далеч от една такава опасност. Не е нужно да се всява страх. Опасността от внос и от епидемиологично разпространение е доста ниска“. Така вирусологът проф. Тодор Кантарджиев – бившият дългогодишен директор на НЦЗПБ и консултант в Столична община – коментирара появилите се в медиите съобщения за регистриран случай на маймунска шарка (МРОХ) у нас.
„Това, което накара експертите на СЗО да обърнат вниманието на обществото към това заболяване, е свързано с повишаване на бдителността на здравните власти във всички държави“, каза още проф. Кантарджиев и припомни, че Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че в Швеция е открит първият случай на заразяване с новия щам на болестта маймунска шарка извън територията на Африка. Новият вариант на вируса се разпространява много по-бързо, твърдят вирусолозите.
Припомняме, че СЗО обяви епидемията от маймунска вариола в Конго и други части на АФрика като извънредна ситуация от световен мащаб.
В нашата страна, като част от подготовката за борба с майнунската шарка, от 15 юли 2022 г. всички случаи на маймунска треска се регистират, съобщават и докладват в Националния център по заразни и паразитни болести. Досега са установени седем случая.
Заболяването се предава чрез пряк, много близък контакт. Боледуват предимно мъже с хомосексуална ориентация. Най-честите симптоми, с които се характеризира заболяването, са висока температура, главоболие, мускулни болки, подуване на лимфните възли и обрив, който наподобява пъпки или мехури.
През 1980 г. е разработема ваксина срещу маймунската вариола, която дава известна кръстосана реакция.
Към този момент няма нужда от затваряне на граници, обясняват и от Световната здравна организация.