Гърция в готовност за спешна намеса срещу маймунска шарка
Гръцките здравни власти са в повишена готовност за ефективна превенция и ранно откриване на случаи на вируса mpox, като обявиха създаването на нови центрове за ваксинация за високорискови групи, пише eKathimerini.com.
Снимка: iStock
По данни на СЗО има увеличение със 160% на случаите на заразяване с новата версия на вируса
Ваксинацията срещу маймунска шарка е възможна за гръцката общественост от 22 юли, съобщи гръцкият министър на здравеопазването Адонис Георгиадис в четвъртък, предаде БТА чрез агенция АНА-МПА.
Мерките се вземат, независимо че според оценката на Организацията за обществено здраве (EODY) в момента рискът от предаване на инфекцията в страната е нисък.
Здравният министър Адонис Георгиадис в изявление за медиите припомни, че най-уязвимите групи за инфекцията са мъжете, които правят секс с мъже (МСМ), мъжете, които правят секс с мъже и жени (бисексуални) и транссексуалните, особено ако някое от лицата от горепосочените групи има множество партньори.
Всяко лице от горепосочените групи, което желае да се ваксинира, трябва да знае, че не е необходимо да декларира принадлежността си към някоя от групите, когато се регистрира за ваксинация, обяви министърът.
Припомняме, че СЗО обяви епидемия от маймунска шарка в Конго и други части на Африка за извънредна ситуация в световен мащаб.
В нашата страна, като част от подготовката за борба с майнунската шарка, от 15 юли 2022 г. всички случаи на маймунска треска се регистират, съобщават и докладват в Националния център по заразни и паразитни болести. Досега са установени седем случая.
Заболяването се предава чрез пряк, много близък контакт. Боледуват предимно мъже с хомосексуална ориентация. Най-честите симптоми, с които се характеризира заболяването, са висока температура, главоболие, мускулни болки, подуване на лимфните възли и обрив, който наподобява пъпки или мехури.
През 1980 г. е разработема ваксина срещу маймунската вариола, която дава известна кръстосана реакция.
Към този момент няма нужда от затваряне на граници, обясняват и от Световната здравна организация.