Обнародваха наредбата за допълнение и изменение на нардбата за осъществявани в дома от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса е обнародвана днес в Държавен вестник. |
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОK.
Тя регламентира дейностите по здравни грижи, осъществявани в дома от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти за новородени, които ще могат да бъдат извършвани и от индивидуална или групова практика за здравни грижи чрез договор с амбулатория за първична медицинска помощ.
В приложение № 1а към чл. 1 „Здравни грижи, осъществявани в дома от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти“, изречение първо се изменя така: „Осъществяват се за новородени до 6 месеца след изписване от лечебното заведение от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти, работещи в амбулатория за първична медицинска помощ, или от индивидуална или групова практика за здравни грижи чрез договор с амбулатория за първична медицинска помощ и включват:“.
Отхватът включва:
Амбулаторната процедура включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица с хронична хипоксемична дихателна недостатъчност, при които се налага дълготрайно кислородолечение в домашни условия, както и дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност „Пневмология и фтизиатрия“, осъществявана в структура (като дейност) най-малко на второ ниво на компетентност съгласно разрешението за лечебна дейност на съответното лечебно заведение.
Процедурата включва дейности и услуги от обхвата на медицинската специалност „Пневмология и фтизиатрия“, осъществявана в структура (като дейност) най-малко на второ ниво на компетентност съгласно разрешението за лечебна дейност на съответното лечебно заведение и по нея ще се извършва подготовката за осигуряване на оборудване за дома за дълготрайно домашно кислородолечение – кислороден концентратор, кислородна бутилка, консумативи, небулизатори, интерфейси. В процедурата са включени още контрол на заболяването за следващ период на наблюдение, продължаване на диагностиката и лечението в болнични условия при усложнения от лечението, влошаване на състоянието и рехабилитация.
Целия текст на Наредбата може да видите тук.