Англия: Фармацевтите ще назначат лечение за „често срещани здравословни проблеми“
От началото на тази година в Англия действа програмата „Аптеките първо“ („Дъ фармаси фърст“ – The Pharmacy First), която е под егидата на Националната здравна служба. Целта ѝ е клиентите на включените в програмата аптеки да могат да получават здравни съвети. Фармацевтите имат право да им назначат лечение за „седем често срещани здравословни проблеми“. Сред тях са възпаления вследствие на ухапване от насекомо и по-леки инфекции на пикочните пътища, информира изданието pharmatimes.com.
Значителна част от собствениците на аптеки са посочили, че са принудени да отказват тези здравни услуги заради финансовите и бюрократични проблеми, с които се сблъскват при договорните си отношения с властите. Сред дейностите, които отказват, са предоставянето на безплатни лекарства за спешна контрацепция, посочва „Гардиън“.
На този фон нови данни сочат, че почти 1000 аптеки в Англия са фалирали от 2017 г. насам. Най-засегнати от тези фалити са по-бедните английски региони, посочва „Гардиън“.
Много английски аптеки не са в състояние да изпълнят изискванията на британската Национална здравна служба (Ен Ейч Ес – NHS) за осигуряване на качествени услуги в областта на здравеопазването и общественото здраве. Това показват данните от ново проучване на браншовата фармацевтична организация „Къмюнити фармаси Ингланд“ (Community Pharmacy England).
Анализите показват, че през последните 12 месеца 90 % аптекарите са били принудени да спрат да наемат помощник-фармацевти заради високите разходи, с които се сблъскват при управлението на бизнеса си, а 81 % вече не обслужват клиенти извън установеното работно време, както и да прекратят дори и предоставянето на по-специализирани услуги.
През периода 2021-2022 г. на английските аптеки са платени средно по 89 пенса (2,02 лева) за обработката на всяка рецепта за лекарства, чиято цена се покрива от държавния здравен фонд. Собственици на аптеки посочват, че търпят „огромни загуби“ от тази дейност, посочва специализираното издание „Фармасютикъл джърнъл“.
Целта на програмата е пациентите да получат лечение на по-леки здравословни проблеми, без да посещават личните си лекари. По този начин Националната здравна служба се опитва да спести средства от парите, които трябва да плати на лекарите за извършени прегледи, посочват здравни експерти.