Осем мита за слънцезащитните кремове
Лекарите редовно говорят за необходимостта от защита на кожата от слънчевите лъчи с помощта на слънцезащитни продукти. Но много хора все още се съмняват дали това е необходимо. Нека да разгледаме 8-те най-популярни погрешни схващания относно използването на слънцезащитни продукти.
Мит 1: Докато не получите слънчево изгаряне, вие сте в безопасност.
Реалност: Не е нужно да получите слънчево изгаряне, за да изложите кожата си на риск. Излагането на ултравиолетови лъчи уврежда ДНК на незащитената кожа, дори ако тя изглежда нормална, и ефектът е кумулативен.
Мит 2: Вашето тяло се нуждае от витамин D, но слънцезащитният крем няма да ви позволи да го получите.
Реалност: Малко количество слънчева светлина е достатъчно, за да произведе витамин D, от който тялото ви се нуждае. Едно проучване установи, че 5 до 10 минути слънчева светлина върху лицето, ръцете и краката два до три пъти седмично през летните месеци са достатъчни за производството на достатъчно витамин D.
Също така, дори ако нанесете слънцезащитен крем, пак ще получите минимално количество слънчева светлина, тъй като ние никога не нанасяме достатъчно. Можете също така да получите допълнително витамин D от храна и добавки.
Мит 3: Ако вашият UV индекс е нисък, не е необходимо да използвате слънцезащитни продукти.
Реалност: UV индексът измерва предимно UVB радиацията. Дори нивата на UVB да са ниски, все пак трябва да се предпазите от UVA. Дори в облачни дни около 80% от слънчевите лъчи проникват през облаците до повърхността.
Мит 4: Слънцезащитните продукти на минерална основа са по-безопасни от химическите.
Реалност: И двата вида са безопасни за употреба, но има по-малко неизвестни с минералните слънцезащитни кремове, защото те не попиват в кожата. В допълнение, минералните кремове могат да се нанасят върху грим или овлажнител.
Мит 5: Можете да се предпазите от слънцето, като създадете „основен тен“
Реалност: Солариумът може да осигури известна защита, но е по-малко от еквивалента на SPF 5. Това не е достатъчно, за да направи слънцезащитните продукти ненужни. Освен това самият тен е признак на увреждане от слънцето.
Мит 6: Антиоксидантите предпазват от ултравиолетова радиация и действат като „вътрешен слънцезащитен крем“.
Реалност: Има два начина, по които антиоксидантите намаляват биологичните щети, причинени от излагане на слънце. Когато UVA лъчите увреждат ДНК, те го правят, като причиняват окислително увреждане на ДНК, а антиоксидантите могат да помогнат за минимизиране на това. Освен това, когато видимата светлина взаимодейства с кожата, тя може да накара клетките да произвеждат реактивни кислородни видове. Антиоксидантите също могат да помогнат за противодействие на този процес.
Мит 7: Химикалите в слънцезащитния крем навлизат в кръвта и се натрупват с течение на времето.
Реалност: Няма дългосрочни изследвания на кръвта на хора, които редовно използват слънцезащитни продукти, така че няма данни, които да кажат дали това е вярно или не. Химикалите обаче се изхвърлят с урината, което е знак, че не се задържат в организма. Хората, които се притесняват от химическите слънцезащитни продукти, могат да изберат минерални вместо тях.
Мит 8: Можете да се предпазите от увреждане от слънцето, като носите добра шапка.
Реалност: Шапката с широка периферия определено ще ви помогне да се предпазите от слънцето. Това важи особено за плешиви хора или хора с изтъняла коса, тъй като няма добри.
Включването на антиоксиданти във вашия слънцезащитен режим има смисъл, но те не могат да свършат работата сами. Няма хапчета, които да действат толкова ефективно, колкото слънцезащитните продукти.
Според Skin Cancer Foundation, UVA и UVB лъчите увреждат ДНК в клетките на кожата, причинявайки мутации. Тези мутации могат да се натрупат с течение на времето и да причинят растеж на тумори. Колкото повече сте изложени на ултравиолетова радиация, толкова по-голям е рискът. Слънцезащитните продукти могат да ви предпазят от рак на кожата по един от двата начина. Химическите слънцезащитни продукти съдържат авобензон, който абсорбира UV лъчите. Минералните слънцезащитни продукти използват цинков оксид или титанов диоксид, за да блокират или отразяват лъчите. Във всеки случай слънчевата радиация не може да проникне през кожата и да увреди вашето ДНК.