Защо българинът не вярва в конвенционалната медицина
Българите най-малко вярват в конвенционалната медицина. Това показват резултати от проучване на STADA, проведено в 23 дръжави с над 2000 респонденти във всяка, коментира Стефан Динев, генерален мениджър на STADA Bulgaria, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Други данни от изследването показват, че нивото на удовлетвореността на българите от здравната система не е положително, като страната ни е на пет места от дъното.
Проучването на STADA се провежда за десета година. Целта е да разберат нагласите, страховете и настроенията хората. Гостът обясни, че това проучване дава основа за стартиране на диалог, който е нужен, тъй като се наблюдава голям дисбаланс в здравната ни система.
Проучването представя въпроси по 7 основни теми, сред които:
- отношението на хората към конвенционалната медицина;
- нивото на удовлетвореност към здравната система в страната;
- отношението към дигиталните технологии и изкуствения интелект;
- отношение към психичното здраве;
- грижата за себе си и външния вид.
Според данните българите са с най-ниското доверие към конвенционалната медицина.
„Виждаме най-ниския резултат в цяла Европа като доверие към конвенционалната медицина. Но до някаква степен е парадокс, защото по време на пандемията ние бяхме една от малкото държави в Европа, която имаше ръст на потреблението на антибиотици. От една страна, българите не вярваме в конвенционалната медицина, сравнено с останалите държави в рамките на проучването, от друга гледна точка, за съжаление, употребяваме антибиотици по повод и понякога и без повод“, коментира Динев.
Той допълни, че българите имат и уклон към хомеопатия и така наречените „народни“ форми на лечение, което може да се обясни с културните нагласи в обществото ни и недоверието към фармацевтичната индустрия. Гостът обясни, че тук идва ролята на фармацевтичните компании да направят всичко възможно да възстановят доверието на хората към сектора.