50 медицински сестри завършиха успешно обучение по трансплантации и донорство
В МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ гр. Сливен беше проведено обучение за професионалисти по здравни грижи на тема „Трансплантация и донорство – медицински предизвикателства” с лектор Д-р Христо Василев, лекар специалист по Анестезиология и интензивно лечение. В обучението се включиха 50 професионалисти по здравни грижи, информира за сайта на БАПЗГ главната медицинска сестра на болницата Красимира Танева.
Д-р Василев запозна курсистите с исторически данни за трансплантациите и донорството в света и България. Разгледани бяха принципите на трансплантация според Световната здравна организация, както и етапите, през които преминава, както и причините, които биха могли да възпрепятстват реализирането на една донорска ситуация. Представена беше нормативната уредба в България.
Разгледани бяха медицинските критерии и реда на установяване на смърт /клинични и инструментални методи/ и начините на поведение, медицинската документация. Обърнато бе внимание на правилата на поведение при донор с мозъчна смърт – кондициониране, мониторинг.
В обучението се включи г-жа Дора Пондалова, инициирала създаването на първия Обществен съвет за подкрепа на донорството, споделяйки с участниците своя опит. Равнището на съвременната медицина наложи трансплантацията като най-доброто и често е единственото животоспасяващо лечение при крайна (терминална) фаза на органна недостатъчност. В този аспект от изключително значение за обществото е целенасоченото и систематично развитие на трансплантацията и свързаната с нея дейност по насърчаване на донорството.
Курсът приключи с обсъждане на възникналите въпроси и полагане на изпитен тест.
Тези, които са усвоили новите знания, ще получат кредитни точки по Единната кредитна система на БАПЗГ за продължаващо обучение.