СЗО препоръчва пълна забрана на електронните цигари с аромати
Необходима е строга регулация за електронните цигари, за да бъде намалено до минимум съдържанието и емисиите на вредни вещества, а вариантите с аромат на плодове, бонбони и алкохолни напитки трябва да бъдат забранени. Това е една от основните препоръки, които намират място в доклад на СЗО, разпространен на сайта на организацията в навечерието на 31 май – Световен ден без тютюн. Електронните цигари увеличават експозицията на никотин и други токсични вещества върху непушачите и случайните минувачи, се посочва още в доклада.
„Съществуващите до момента доказателства показват, че аерозолът от е-цигарите не е просто „водна пара”, както се твърди често при предлагането на тези продукти на пазара”, правят заключение експертите на СЗО и се обявяват за премахването на автоматите за продажба на електронни цигари.
Сред препоръчваните от световната организация регулаторни мерки фигурира още забраната производителите на е-цигари да имат здравни претенции, като например, че е-цигарите помагат на хората да се откажат от пушенето. Експертите са категорични, че убедителни научни доказателства в подкрепа на това твърдение няма. От СЗО засега се придържат към класическата препоръка за пушачи, които искат да се откажат от цигарите – съветът към тях е да използват комбинация от вече одобрени терапии за справяне с вредния навик. „Докато има претенции, че е-цигари са по-малко токсични от конвенционалните, използването им ще представлява заплаха за подрастващите, за бременните жени и децата, които те ще родят”, категорични са медиците.
Нарастването на количеството електронни цигари, които използват захранвани от батерии касети за производство на никотинови пари за вдишване, е рязко през последните две години, а според анализаторите на пазара продажбите на такива стоки през 2103 г. в света са надхвърлили 3 милиарда щатски долара. Прогнозите сочат, че през 2020 г. продажбите в САЩ на електронни цигари ще изпреварят конвенционалните.
Електронната цигара, известна като електронна цигара, е устройство, захранвано от батерии, което превръща никотиновия разтвор в аерозол (мъгла), който може да се вдишва и издишва. За разлика от цигарите, тези устройства не горят и не използват тютюневи листа. Въпреки това изглежда като обикновена цигара и създава усещането за истинска цигара на потребителя. Електронните цигари изглеждат като обикновена цигара и имат усещането за потребителя като истинска цигара. Те са известни под много различни имена като електронни наргилета, писалки за вейп, резервоарни системи и електронни системи за доставяне на никотин (ENDS). Що се отнася до формата и размера на електронните цигари, те могат да наподобяват обикновени цигари, пури и лули. Напоследък обаче бяха налични и нови дизайни като химикалки, свирки, наргилета, запалки. дизайни на кухини, които могат да наподобяват свирки, химикалки и др.
Младите хора все по-често експериментират с електронни цигари, затова употребата им в тази възрастова група се е удвоила между 2008 г. и 2012 г., твърдят изследователи на потреблението на тютюн и тютюневи изделия. От 2003 г., когато в Хонг Конг е била произведена първата е-цигара и последвалото бързо разрастване на това производство след 2005 г., броят на регистрираните марки е нараснал неимоверно, както и тяхното многообразие – днес в света са регистрирани 466 търговски наименования на е-цигари, които се произвеждат в 8000 различни аромата.
„Е-цигарите са съвсем нови и липсват дългосрочни научни доказателства в подкрепа на тяхната безопасност”, алармират лекари и изразяват опасение, че те могат да се превърнат във врата към зависимостта от никотина и истинския тютюн. Силни резерви към електронните цигари освен пулмолозите напоследък изразяват и кардиолози. Според Американската кардиологична асоциация електронните цигари също подлежат на строга регулация, каквото се прилага в законодателството за тютюневите изделия. Рекламата при тях също трябва да бъде ограничавана и строго контролирана, а употребата им не следва да бъде насърчавана по никакъв начин, изразяват мнение от асоциацията.
Докладът на СЗО, публикуван в началото на седмицата, ще бъде обсъден от държавите-членки на организацията по време на 6-тата световна среща на върха за контрол на тютюна, която ще се проведе през октомври в Москва. В рамките на форума ще бъде обсъждана още темата за концентрацията на пазара на тютюневи изделия, която съсредоточава 3 млрд. щатски долара в ръцете на транснационалните тютюневи компании.
Преди близо десетилетие СЗО стартира здравна публична кампания срещу тютюнопушенето, което доведе до приемането през 2005 г. на Рамковата конвенция за контрол на тютюна. От влизането ѝ в сила до днес тя е ратифицирана от 179 държави, но САЩ и до днес не са се присъединили.
1 Отговор
[…] СЗО препоръчва пълна забрана на електронните цигари с … […]