Проф. Иван Мазнев: Имаме опит, имаме и база за обучение на медицински сестри
„След успешна подготовка и одобрение на проекта за разкриване на специалност „Медицинска сестра“ от Националната агенция ца оценка и акредитация (НАОА), през учебната 2023 – 2024 г. стартирахме приема на студенти. Интересът беше голям и успешно запълнихме местата за обучение, които се финансират от държавата. “ Toва споделя проф. Иван Мазнев, главен секретар на Национална спортна академия.
Защо обучение за медицински сестри, проф. Мазнев?
Медицинските сестри са изключително дефицитни на пазара на труда. Това са търсени специалисти без, които системата на здравеопазването не може да функционира. Ние реагирахме адекватно на тази обществена необходимост. Разкриването на тази специалност, точно в НСА си има своите мотиви – при нас се извършва традиционно обучение, вече над 75 години, в една друга здравна специалност и това е физиотерапията или кинезитерапията. От гледна точка на обучението има голяма съпоставимост между двете специалности. Ние не сме тръгнали от нулата, не сме университет, в който няма традиции в обучението на специалисти от сферата на здравеопазването.
НСА има традиции в преподаването на медицинските специалности, а постигнатото ниво в кинезитерапията и рехабилитация.
Да, ние ние разполагаме с преподаватели по голяма част от учебните дисциплини, които са включени в обучението на медицинските сестри. Причината за това е провеждането на обучение по една друга регулирана здравна професия – кинезитерапия (физиотерапия), където ние сме лидер с над 80-годишен опит. В този връзка от години имаме договори с над 25 лечебни заведения, в които провеждаме обучението. Разбира се, от значение е и факта, че разполагаме с много добра материална база. Тя дава възможност не само за успешно обучение, но осигурява на студентите и отлични социално-битови условия.
Да приемем ли, че идеята за обучение по специалността „Медицинска сестра“ е продължение на опита, който имате в преподаването на кинезитерапия и рехабилитация?
Да, това е така. самата идея не е нова, а е от близо 10 години. Мотивите за това решение са много. Разбира се, основният мотив е драматичният недостиг на медицински сестри в системата на здравеопазването в България и в Европейския съюз.
Как ще се извършва подготовката на медицинските сестри?
Подготовката е по Програма за обучение на медицинските сестри, съгласно с Наредбата за единни държавни изисквания на Министерство на здравеопазването.
Обучението ще се провежда в редовна форма с продължителност 8 семестъра (240 кредита) по съвременни учебни планове и програми, отговарящи на единните държавни изисквания и на европейските стандарти.
А преподавателите, базата?
Привлякохме водещи специалисти от Медицински университет – София. Студентите, които изберат да се обучават в специалността „Медицинска сестра“ ще имат възможността да практикуват в най-добрите държавни и частни лечебни заведения като УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, УМБАЛ „Токуда“, УМБАЛ „Софиямед“ и др. За специалността могат да кандидатстват и жени и мъже, каквато е световната практика.
Предлагате и нова специалност?
Да, заедно с тази специалност в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ висшето спортно училище ще предложи и още едно ново направление – „Уелнес и СПА консултант“.
Колко студенти ще стартират обучението си по специалността тази година в НСА?
През предстоящата учебна година план-приемът на студенти, обучението на които се финансира от държавата, ще бъде също 50 места. Това е свързано с определения капацитет от НАОА. Имайки предвид големия интерес към специалността, през учебната 2025 – 2026 г. планираме посочените места да бъдат увеличени на 80. Имаме намерение за разкриване и на магистърски програми в тази област.
Завършилите този профил придобиват квалификационно-образователна степен „Бакалавър“. Образоването, което получават е признато във всички страни от Европейският съюз, а и в световен мащаб. Това дава възможност на завършилите да се реализират не само в България, но и в чужбина
Проф. Иван Мазнев – Факултет „Обществено здраве, здравни грижи и туризъм“, Катедра Спортна медицина, Сектор Спортна медицина.