България в Еропейският ден за информираност за борба с инсулта…
За поредна година България посрещна 14 май – Европейският ден за информираност за борба с инсулта, без Национален план за борба с него, заявиха от Асоциацията за инсулт и афазия (АИА).
Тематичната му насоченост тази година е свързана с Европейския план за борба с инсулта и неговите ключови индикатори за ефективност.
В резултат на усилията на АИА, в края на 2021 г. страната ни бе една от първите, приела с декларация на Министерството на здравеопазването този стратегически документ. С подписването ѝ държавата се ангажира да създаде национален план.
За съжаление, до момента такъв няма, а пледирането на асоциацията за извършване на задълбочен анализ, който да го предшества, показва липсата на чуваемост както от правителствата, независимо служебни или, временни или краткотрайни, така и от националните съсловни медицински организации“, посочват асоциацията.
Оттам питат, защо остава необясним фактът, че от 1960 г. досега почти 50 000 души биват покосени от инсулт, като 5 000 от тях загиват. От тях 1500 въобще не стигат до болница, а около 20 000 остават инвалиди за цял живот. За по-добра информираност АИА организира блицконференция за журналисти на 13 май в София.
В темата „Инсулт – същност, рискови фактори, симптоми и правилни действия“ ще въведе присъстващите нейният зам.-председател д-р Георги Гергиев. За ролята й, както и тази на пациентското движение ще говори председателят на организацията Добрина Добрева. Началникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Св. Анна“ доц. Росен Калпачки ще разкаже за острата фаза на това състояние, както и за съвременните методи на лечение и достъпа до съвременни терапии.
За самите нови технологии, които се прилагат, лекция ще изнесе началникът на Неврологичното отделение в МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник д-р Даниела Стойчева. За същността, проявлението и лечението на афазията пък, лекция е предвидила невропсихологът от Националната кардиологична болница д-р Цветанка Генова – Стоянова.