Стволови клетки против стареене и ужасните странични ефекти, които могат да причинят
Възрастта е само число. Или, в ерата на обсебените от безсмъртието елити, това е просто броят на странните лечения със стволови клетки, които се предполага, че запазват младостта, които можете да си позволите.
Знаменитият британски актьор и комик Джон Клийз наскоро призна, че се възползва от експериментални терапии със стволови клетки. В интервю за списание Saga 84-годишният комик разкри, че през последните две десетилетия е харчил около £17 000 – еквивалента на около $21 000 – годишно за частна терапия със стволови клетки, за да спре стареенето.
Това, което не знае комикът, и което може да му причини много сериозни причини е, че частните клиники, които предоставят тези лечения, работят в „сивата зона на регулации“ в страни като САЩ и Швейцария и се възползват от това, че обществото не е наясно с научните принципи на тази технология.
„Тези клиники работят извън регулаторния надзор и научното сътрудничество и не публикуват протоколите или резултатите от това, което правят на пациентите, които плащат за техните услуги“, разказва пред The Telegraph Анна Кутюрие (Anna Couturier) от Европейския консорциум за съобщаване на информация за генна и клетъчна терапия (EuroGCT).
Разбира се, има причина стволовите клетки да имат репутацията си на чудо на науката. Те не само са забележително добри в самообновяването си, но и така наречените „плурипотентни“ стволови клетки са способни да се развият в почти всеки вид клетка в човешкото тяло. Именно тези свойства ги правят идеални за регенериране на увредена или дори загубена тъкан.
Може би един ден напредъкът в тази област ще позволи да ни порастват крайници като на жаби. Дори сега стволовите клетки вече имат добре установена употреба при лечение на пациенти с левкемия, като се трансплантират в болен костен мозък.
Но отвъд тези ограничени доказани употреби нещата изглеждат неясни. Някои антиейдж терапии, които имат за цел подмладяване чрез попълване на колагена в лицето, въпреки че има ограничени доказателства в подкрепа на тях – и потенциалните недостатъци не изглеждат рискови.
„Ако бъдат поставени в грешен контекст без правилните указания и сигнали, стволовите клетки правят това, на което са способни, но по много хаотичен начин“, обяснява пред The Telegraph Джон Фрамптън (Jon Frampton), биолог по стволови клетки в Университета в Бирмингам. „Може да се получи тумор, наречен тератом, защото стволовите клетки растат много и образуват бучка.“
Съществуват и значителни рискове относно начина, по който се прилагат тези стволови клетки.
„Ако продуктът не е стерилен, това може да доведе до възпаление и в най-лошия случай до септичен шок“, посочва Дариус Уайдера (Darius Widera), професор по биология на стволови клетки и регенеративна медицина в Университета в Рединг, пред The Telegraph. „Много пациенти са пострадали от тези клиники в сивата зона.“
Не че стволовите клетки не могат да изпълнят високия потенциал, който сме предвидили за тях. Но трябва да бъдем скептични относно бързането да ги използваме в тези съмнителни, предполагаемо антиейдж приложения. Каквито и да са притесненията ви относно остаряването, най-добре е първо да оставите науката да напредне.
Петър Димитров
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Celebrities Quietly Paying Huge Amounts for Anti-Aging Stem Cell Therapy That May Cause Gruesome Side Effects, futurism