Ново: Лекарство с антитела предпазва децата от малария
Единична доза от експериментално лекарство с антитела предпазва децата от малария до 6 месеца, според клинично проучване, публикувано преди дни в The New England Journal of Medicine.
Терапията, инжекционно моноклонално антитяло, наречено L9LS, което вече е показало успех при възрастни , намалява инфекциите и клиничното заболяване при 6- до 10-годишни деца в Мали. Въпреки че лекарството все още е подложено на клинични тестове, резултатите показват, че моноклоналните антитела могат да бъдат важно допълнение към арсенала срещу тази смъртоносна болест, казват изследователите.
Маларията причини приблизително 608 000 смъртни случая през 2022 г., около три четвърти от тях сред африкански деца под 5-годишна възраст. Съществуват различни стратегии за спиране на болестта, пренасяна от комари, включително третирани с инсектициди мрежи за легла, ваксинация – която получи първото си широкомащабно разпространение в Камерун тази година и сега е част от програми за детска имунизация в осем африкански държави – и превантивна лечение с антималарийни лекарства. Въпреки това нито един подход не е 100% ефективен и всички имат практически ограничения. Някои антималарийни средства, например, трябва да се приемат няколко дни всеки месец, за да бъдат предпазни.
Моноклоналните антитела, които могат да спрат патогените, нахлуващи в клетките, като се свързват с протеини на тяхната повърхност, предлагат друг подход, казва Питър Кромптън, изследовател на маларията от Националния институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ. През 2022 г. той и колегите му съобщиха, че една доза от лабораторно произведено антитяло, наречено CIS43LS, предпазва възрастните от инфекция през целия сезон на малария в Мали, който продължава от юли до декември. Това лекарство беше тромаво за доставяне, трябваше да се влива директно в кръвта на човек за около половин час. Така че екипът разработи L9LS, различно инжекционно антитяло, което също предпазва възрастни от инфекция в малко клинично изпитване.
В новото проучване Кромптън и колегите първо тестваха безопасността на антитялото върху малка група деца и възрастни. След това те дадоха на повече от 200 деца в района на Куликоро в югозападна Мали висока доза L9LS, ниска доза L9LS или плацебо. През следващите 24 седмици участниците бяха наблюдавани с редовни тестове за убождане с пръсти, за да се търси инфекция с маларийния паразит Plasmodium falciparum и бяха подложени на общи здравни прегледи за откриване на болестта и лечение, ако е необходимо.
Степента на инфекция беше висока във всички групи. Въпреки това, докато 81% от децата, които са получили плацебо, са получили паразита през тези 24 седмици, само 48% от децата с ниска доза и 40% от децата с висока доза са се заразили. По-малък брой във всяка група развива истинската болест. Използвайки статистически анализ, който сравнява времето между инжектирането на антитяло и маларийната инфекция в групите, екипът изчислява, че високата доза L9LS е 70% ефикасна за предотвратяване на инфекция и 77% ефикасна за спиране на заболяването. Ниската доза беше малко повече от 65% ефикасна и в двата случая.
„Наистина сме доволни от тези резултати, както по отношение на ефикасността, така и по отношение на безопасността“, казва съавторът на изследването Kassoum Kayentao от Университета за науки, техники и технологии в Бамако. Констатациите показват, че една доза моноклонално антитяло може да замени месечните програми за антималарийни лекарства на места като Мали, добавя той.
Елизабет Уинзелър , изследовател на маларията в Калифорнийския университет в Сан Диего, нарича изследването „вълнуващо развитие“. Тя добавя, че би искала да види данни от по-малки деца, които са по-уязвими от 6- до 10-годишните в проучването. „Дори ако моноклоналните не осигуряват пълна защита, те са много вероятно да намалят детската смъртност срещу малария“, казва Winzeler.
Изследователите биха могли също да изследват ефектите на L9LS в райони, където нивата на малария не са толкова високи, или в страни като Гамбия, където болестта е на път да бъде елиминирана, казва Умберто Д’Алесандро, клиничен епидемиолог в Лондонското училище по Хигиена и тропическа медицина и директор на отдела на Съвета за медицински изследвания в Гамбия.
Той и други подчертават, че L9LS трябва да преодолее множество препятствия, преди да може да се използва широко. В допълнение към провеждането на повече проучвания за безопасност и ефикасност, екипът ще трябва да установи правилния режим на дозиране, казва Mwayiwawo Madanitsa, клиничен епидемиолог в Малавийския университет за наука и технологии. Те също така ще трябва да оценят осъществимостта и рентабилността на пускането на лекарството в голям мащаб.
Въпреки че точната цена все още не е ясна, Кромптън казва, че производството на L9LS може да достигне около $50 на грам, което дава на една ниска доза цена от около $8. Това е конкурентно с разходите за лечение на дете с месечни антималарийни лекарства, които възлизат на около 5 долара на година, казва той, добавяйки, че по-мощни антитела, разработени в бъдеще, биха могли да направят подхода по-икономически жизнеспособен.
Засега изследователите тестват L9LS в две допълнителни проучвания: едно в Кения, фокусирано върху деца на възраст между 5 месеца и 5 години, и друго в Мали сред жени в детеродна възраст, в подготовка за изпитвания сред бременни хора.
Кромптън казва, че екипът планира също изпитване при бебета на възраст 4 седмици. Ваксинацията се препоръчва само за деца на 5 месеца и по-големи, отбелязва той, така че може би L9LS може да помогне за защитата на децата по време на уязвимите първи месеци от живота им.
Петър Димитров
–––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Injectable antibody drug protects children from malaria in Mali trial, Science