Той открехна вратата към хромозомите в ядрото
Валтер Флеминг – немски анатом и хистолог – първи наблюдава и описва систематично поведението на хромозомите в клетъчното ядро по време на нормално клетъчно делене (митоза, термин, който той измисля през 1882 г.
Валтер Флеминг е роден на 21 април 1843 г., в Заксенберг (сега част от Шверин ) като пето дете и единствен син на психиатъра Карл Фридрих Флеминг (1799–1880) и втората му съпруга Огюст Уинтър. Завършва Gymnasium der Residenzstadt , където един от неговите колеги и приятели за цял живот е писателят Хайнрих Зайдел.
Флеминг обучава медицина в Пражкия университет , завършва през 1868 г. След това служи през 1870–71 г. като военен лекар във Френско-пруската война. От 1873 до 1876 г. работи като преподавател в Пражкия университет. През 1876 г. той приема поста като професор по анатомия в университета в Кил. Става директор на Анатомичния институт и остава там до смъртта си.
С помощта на анилинови багрила той успя да намери структура, която силно абсорбира базофилни багрила, които той нарече хроматин. Той установи, че хроматинът е свързан с нишковидни структури в клетъчното ядро – хромозомите (което означава оцветени тела ), които по-късно са наречени така от немския анатом Вилхелм фон Валдейер-Хартц (1841–1923). Белгийският учен Едуард Ван Бенеден (1846–1910) също ги е наблюдавал независимо. Центрозомата е открита съвместно от Валтер Флеминг през 1875 г. и Едуард Ван Бенеден през 1876 г.
Флеминг изследва процеса на клетъчно делене и разпределението на хромозомите към дъщерните ядра, процес, който той нарича митоза от гръцката дума за нишка. Той обаче не видя разделянето на еднакви половини, дъщерните хроматиди. Той изучава митозата както in vivo, така и в оцветени препарати, използвайки като източник на биологичен материал перките и хрилете на саламандри. Тези резултати са публикувани първо през 1878 г. и през 1882 г. в основополагащата книга Zellsubstanz, Kern und Zelltheilung (1882; Клетъчно вещество, ядро и клетъчно делене). Въз основа на своите открития, Флеминг предполага за първи път, че всички клетъчни ядра идват от друго предшестващо ядро (той измисля фразата omnis nucleus e nucleo, след omnis cellula e cellula на Вирхов).
Флеминг е един от пионерите на микроскопската цитология. Прилагайки нови материали (анилинови багрила), той разкрива клетъчни структури, които са интензивно оцветени, и затова назовава хроматин (от древногръцкото χρῶμα „цвят“).
Той открива, че хроматинът съдържа нишковидни структури, наречени по-късно хромозоми (името е публикувано през 1888 г. от Валдаер-Хартц и означава „цветни тела“). Приблизително по същото време белгийският учен Едуард ван Бенеден прави подобни наблюдения.
Флеминг изследва процеса на клетъчно делене и разпределението на хромозомите в дъщерните ядра, процес, който той нарича митоза от гръцката дума за „конец“, предложен за първи път от него през 1878 г. Той изучава митозата както in vivo, така и в оцветени препарати. Обобщава натрупаните по това време резултати, допълвайки ги със своите открития и през 1882 г. ги публикува в пионерската работа „Zellsubstanz, Kern und Zelltheilung“ (Клетъчно вещество, ядро и клетъчно делене).
Везалий, който създаде науката анатомия
Въз основа на своите открития, Флеминг предположи за първи път, че всички клетъчни ядра произхождат от друго ядро на предшественик. Той измисля фразата „omnis nucleus e nucleo“ (всички ядра произхождат от ядро), след „omnis cellula e cellula (всички клетки произхождат от клетка) на Рудолф Вирхов.
По този начин той основава цитогенетиката като клон на науката за изследване на хромозомите, наследственият материал върху клетката. Флеминг измисля и други термини освен „хроматин“: амитоза, спирема, астра, , ахроматин, моноцентрична и дицентрична фаза.
Флеминг не е знаел за работата на Грегор Мендел върху наследствеността, така че той не е направил връзката между своите наблюдения и генетичното наследство. Ще минат две десетилетия, преди значението на работата на Флеминг да бъде наистина осъзната с преоткриването на правилата на Мендел.
Професор д-р Стоян Киркович – класикът на българската вътрешна медицина*
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Science Channel посочва откритието на Флеминг за митозата и хромозомите като едно от 100-те най-важни научни открития за всички времена и едно от 10-те най-важни открития в клетъчната биология