Адв. Петрова: Отпадането на лимитите – едно безхаберно харчене на публични средства
Конституционният съд (КС) обяви лимитите на болниците от здравната каса за незаконни. Делото бе образувано на 20 септември м.г. по искане на Върховния административен съд заради жалба и от Националното сдружение на частните болници. докакво ще доведе това? Противоречат ли лимитите на Конституцията, отнемат ли права на лечебните заведения и какви опасности крие премахването им, попитахме адвокат Мария Петрова – един от юристите, които КС призова да дадат становището си по казуса.

– Адвокат Петрова, KC обяви лимитите на болниците от здравната каса за незаконни. Вие бяхте един от опонентите?
– И преди преди, и сега, съм против отпадането на лимитите. Чиско юридически, ако се върнем година назад, трябва да кажа, че КС за пореден път допусна въпрос, който най-лаишки можем да сведем до това дали болниците трябва да бъдат ограничени с лимит и дали това изискване в ЗЗО някак противоречи на Конституцията. През 2019 г. беше изменен ЗЗО и се въведоха нови възможности за начина, по който НЗОК планира, договаря и закупува своите услуги, защото, условно казано, тя се явява един посредник между здравно-осигурените лица и изпълнителите на медицинска помощ. В тази промяна на ЗЗО беше въведено едно ограничение, че касата няма да заплаща надлимитната дейност на ЛЗ, която обаче е извършена в нарушение на обема и предмета, заложени в техните договори. Не знам доколко е нужно да се връщаме на тази тема, защото през 2019 г. КС я разгледа и не се произнесе по чисто процедурни причини, но за мен не стои въпроса трябва ли да има лимити в болниците, защото закона за бюджета на здравната каса е ограничен за всяка година. Тоест, няма как да имаме планиране на бюджета на касата, ако нямаме планирано разходване на този бюджет и в този смисъл не смятам, че оспорваният член от ЗЗО противоречи на Конституцията. Но няма как да не отбележим поне няколко порока, а именно, че процесът на договаряне изначално е сбъркан и се стига до това, че определени ЛЗ могат да работят ВСМД, съответно високо струващи дейности и могат да си избират своите пациенти, докато една голяма част от здравеопазването в лицето на държавните, областните и общинските болници изнемогват и се създава огромен полюс, дисбаланс между тях, който е не толкова заради наличието на лимити, а заради порочния начин на договаряне и недостатъчната преселекция. Тъй като Касата няма достатъчно ясни критерии и методики, с които да може да „подбира“ според реалните нужди своите договорни партньори. Но делото е поставено на вниманието на КС, допуснато е и ще бъде разгледано.
– Как тълкувате самото решение?
– Като опит да се компенсира неспособността на държавата се справи с лечението на гражданите си – огромни деформации по отношение на обема на лечебните заведения, които получават средства от Здравната каса, без никой да търси истинската причина за това, а тя е роенето на частни лечебни заведения, в разрес с Националната здравна карта.
Кой трябва да е доволен?
– Болниците, особено частните, при всички случаи ще са доволни. За тях отпада спирачката за т.н. „свърхоспитализация“, която, освен до несъстоятелност на НЗОК, няма да доведе до нищо добро. Но така е, когато няма ясна стратегиш, а доншкъде и непознаване на правото, защото лимитите не противоречаха на конституцията. непрекъснато се говори за „изнасяне“ на изследванията и лечението в извънболничната помощ, но на практика се отваря широко вратата за хоспитализации. Сега вече трябва да бъдат изплатени неразплатена надлимитна дейност към този момент, периодът декември 2023 – март 2024 г., да бъдат платени от НЗОК. Как ще стане това – не е много ясно, вероятно НЗОк ще изживее финансови проблеми, защото плащанията ще надхвърлят предвидените от нея средства. предвидените средства.
–Да се очакват ли други законови промени според Вас?
– Вероятно следващият момент ще бъде промяна на методиката по чл. 4 от Закона за бюджета на НЗОК, която е направена, търсейки някаква степен на предвидимост и устойчивост на бюджета на касата. Там е заложен принципът да се разплаща само до размера на стойностите, отбелязани в индивидуалните трудови договори. Следва да се знае, какви ще са последиците за лечебните заведения. Би трябвало тези от тях, които имат неразплатена надлимитна дейност към този момент, периодът декември 2023 – март 2024 г., да бъдат платени от НЗОК въз основа на решението на Конституционния съд.
– Последствията от това?
– Едно да безхаберно харчене на публични средства. Такова, каквото наблчдавахме в началото на пандемията, когато не знайно защо, в противоречие със закона, бяха изплащани едни пари на изпълнителите на медицинска помощ, когато част от практиките бяха затворени. А законът предвижда нашите осигуровки да отиват в здравната каса, а тя да ги изразходва, за да купува за нас медицинска услуга. Тогава не стана ясно защо касата ги дава тези пари – авансово ли е плащането, оказа се, че не е, дарение ли е и ако е, защо даряваш чуждите пари на някого?! Същото ще се случи, сега, когато лобита в здравния сектор успяха да пробият с това решение и отпаднат лимитите.
На практока това означава, първият по време, първият по право – всяка една болница сключила договор с касата, ще може да иска без прогноза и без план плащания. И ако сега има надписване, което някои лекари условно наричат „дублиране“ , ако сега има фантомни хоспитализации, може да си дадете сметка какво ще се случи тогава. А Касата, като всички държавно, освен лош платец е и лош стопанин на публичните средства, пак ще страдат хората, най-вероятно ще се стигне до още по-висок процент на здравно-неосигурени лица.
– Някои Ваши колеги са на друго мнение?
Не коментирам колеги, а само представени становища – именно становища по делото, а не аргументи, вкл. хабилитирани лица (напоследък все по-често атестат за партийна принадлежност, а не за академизъм), са се водили от правото, а не от лобизъм… за всеки малко по-запознат връзките са очевадни! Казвам го, защото лимитите не противоречаха на Конституцията.
Конституцията на никого от нас не обещава и не гарантира здраве и абсолютна безвъзмездна, безлимитна здравна помощ. Ако това беше така нямаше да сме винаги на първо място по доплащане на здравните услуги в Европа. Конституцията гарантира друго – правото на всеки един от нас да сме здравноосигурени, тоест без значение дали сме работещи, безработни, пенсионери, деца, Конституцията ни гарантира правото да получим тази закрила, плащайки нашите здравни осигуровки, да получаваме помощ съобразно пакетите, които ЗЗО предвижда. И пак казвам, когато говорим за регулирана дейност, за пакет здравна помощ, за бюджет, няма как това да не е планирано, защото как тогава НЗОК ще може да изгради следващия си бюджет, защото той е една прогноза на база данни събрани от предходен период.
– В заключение?
– Нищо добро не ни очаква като система на здравеопазване и като пациенти… Не ми се влиза в ролята на пророк, но допускам крах и край на НЗОК. Мясля, че това е е умишлено подготвен външно политически проекти и компании да “разчупят монопола”…Един целен резултат, воден от корпоративни интереси…