Проф. Христова: Кърлежите плъзнаха навсякъде
„Почти цялата страна е обхваната от пръскания срещу паразити. Много силно варира процентът на заразените кърлежи. Парковете с по-висока и гъста растителност са с повече кърлежи. Всичко върви по график и изненади няма.“ Това заяви директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова в ефира на Нова телевизия.
По думите ѝ процентът на заразени кърлежи варира много силно през годините.
„Пръска се навсякъде, само че трябва да е окосена преди това тревата. Така че парковете с по-гъста растителност са с повече кърлежи“, отбеляза тя.
Според проф. Христова най-общо казано 20%-25% от кърлежите са заразени, но едва 10% от ухапванията от заразени кърлежи водят до заразяване.
„Тоест, 10 пъти по-малко, или 2% – 2,5%от ухапванията могат да доведат до заболявания. Като цяло химиопрофилактиката официално не се препоръчва, защото това ще доведе до скок в антибиотичната резистентност към всички останали микроорганизми, които имаме по нас. Обаче има различни случаи, в които това се прави. Първо, ако се докаже, че кърлежът наистина е заразен. Така че като цяло рискът не е голям“, посочи специалистката.
Тя бе категорична, че у нас вече няма напреднали тежки случаи на Лаймска болест.
„Когато започнах преди 30 години, основният проблем беше напредналият трети стадий на болестта с вече необратими промени. Такива случаи ние нямаме от години. На места заразимостта е едва 1%-2%, на места е 25%-26%. По-заразени са възрастните форми на кърлежи. Тоест, ако сме ухапани от ларва или от нимфа, шансът да се заразим не е голям“, обясни проф. Христова.
По повод първия случай на дете, заразено с морбили у нас, тя посочи, че то по документи е ваксинирано, но няма антитела.
„Между 1 и 5% от случаите хората образуват много за кратко антитела срещу болестта, а след това те изчезват“, обясни специалистката.
Тя бе категорична, че докато случаите са единични, опасност от епидемия от морбили у нас няма. Освен това имаме много добро ваксинално покритие срещу тази инфекция – 92% -95% за първи прием, с няколко процента по-малко за втори, сподели тя.
Проф. Христова подчерта още, че в България вече сме преодолели отрицателните нагласи срещу ваксините, родителите се отнасят отговорно към здравето на децата си и ги водят за ваксина в лекарските кабинети.