Скъпите рентгени по ДКЦ-тата – разход без приход
Скъпа и изправна, но неизползваема медицинска техника събира прах в поликлиники в цялата страна. Десетки преносими рентгени, подсигурени с евросредства по време на пандемията, са доставени в ДКЦ-тата преди няколко месеца, но законова наредба не позволява те да влязат в употреба.

В четвъртък стана ясно, че подобен проблем има във Варна. Оказа се, че съществува и в Стара Загора и Казанлък.
„Надявам се при промяна на някои административни разпоредби, които са в ресора на Агенцията по ядрено регулиране и Министерството на здравеопазването, да се подредят малко нещата и да потръгнат”, заяви д-р Станимир Андонов, управител на ДКЦ-I в Стара Загора.
Въпреки че не може да бъде използвана, новата техника генерира разходи, тъй като трябва да е включена в електричеството.
„Това е преносим рентгенов апарат с батерии, които, ако стоят много дълго време без енергиен заряд, ще се развалят. Те са почти една втора от цената”, обясни д-р Андонов.
„На 29 декември 2023 г. получихме пратка от Министерството на здравеопазването. Едно от доставените неща беше този преносим рентгенов апарат”, споделя доц. Галина Павлова, управител на ДКЦ V „Света Екатерина”. По думите й обаче нормативната уредба не позволява използването на преносим рентгенов апарат в специализираната извънболнична помощ.
„Наредба 13 от 2016 година е за осигуряване на радиационна защита при работа на рентгенови апарати за медицински цели. В нея, в член 20 е посочено, че тези апарати могат да се ползват единствено и само, когато пациентът е в състояние на невъзможност да бъде транспортиран до рентгена и по-точно е посочено неонатология, ортопедия или интензивни отделения”, обясни доц. Павлова.
„Техниката е изключително съвременна. Това е програма на министерството за подпомагане на извънболничната помощ и центровете за трансфузионна хематология при справяне с кризи”, заяви д-р Красимир Пейчев, управител на ДКЦ „Районна Поликлиника”-Казанлък.
Д-р Пейчев обясни, че в поликлиниката, която той управлява, е направена операционна с девет легла за лежащоболни и тази апаратура би била в помощ.
„Нормативната уредба обаче е заспала някъде в 60-те години, някой трябва да я оправи”, заяви д-р Пейчев.