6000 лв. доплащане за имплантиране на устройство за дълбока мозъчна стимулация
Пациентите с Паркинсон отново ще доплащат по 6000 лв. за имплантиране на устройство за дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Това сподели проф. Красимир Минкин от УМБАЛ „Св. Ив. Рилски“, водещата болница за лечение на тази диагноза в страната.

Причината – промяна в правилата за реимбурсация на медицинското изделие.
Цената, която досега НЗОК покриваше за различните устройства, беше в размер на 40 000 и 60 000 за различните модели. След повишение цените се увеличават съответно на 46 000 и 66 000.
Дълбоката мозъчна стимулация е метод, при който устройство подава нискочестотен ток по електроди към мозъка и въздейства на определени центрове. Така се тушират неприятните симптоми на болестта на Паркинсон. Болните имат по-добър живот и по-дълго остават независими от чужда помощ.
„Получихме официално писмо от НЗОК, че медицинските изделия вече не са в списъка с изделия, които се реимбурсират напълно. Причината е, че производителите на устройствата са увеличили цените им с 10%. Имаше различни варианти да се запази стабилността на НЗОК, но да не бъдат карани пациентите да доплащат – например да се намали годишният лимит процедури. Не бяхме предварително информирани, никой не се допита до лекарите, до пациентите. Взимането на такива решения без участието на лекарите, пациентите и пациентските организации, само от страна на НЗОК, без обсъждане води до това един от методите, какъвто е ДМС, да бъде дискриминиран спрямо другите методи на лечение и съответно да бъдат дискриминирани и пациентите“, коментира проф. Красимир Минкин.

Болестта на Паркинсон – пътуване от червата към мозъка
Въпреки че болницата е възразила пред касата и е посочила, че методът е най-старият и утвърден в цял свят при борба с напреднала Паркинсонова болест, нещата не са били променени. Тази терапия е и най-евтина в сравнение с другите два метода за лечение с медикаменти. Тя води и доказано до най-малко усложнения, въпреки това засега положителен отговор от НЗОК няма.
Отговорът на НЗОК е, че е спазила нормативния ред за изготвяне на Спецификацията за медицинските изделия, отговориха по-късно оттам. Според него до 30 април на предходната година е трябвало да постъпи предложения за корекция на цената за реимбурсация. Дотогава обаче е нямало заявления за увеличаване на стойността, до която НЗОК заплаща на 100% „Импланти за невростимулация“ за 2024 г, казаха от касата. И допълниха, че при получаване на заявление за увеличаване на стойността за реимбурсция до 30 април 2024 г., има всички основания то бъде разгледано от назначена от управителя на НЗОК комисия.
