Проф. Кинов: Лечението на ортопедичните заболявания – високотехнологично и скъпоструващо
Рекорден брой участници – над 250, специалисти взеха участие в Международната конференция по ревизионно ендопротезиране на тазобедрена става, която се проведе на 5 и 6 април 2024 г. в София.
Организатор на Конференцията е Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Катедрата по ортопедия и травматология на МУ – София и Фондация за ортопедични изследвания и обучение „ОРФИО“ под егидата на БОТА (Българска ортопедична и травматологична асоциация).
Събитието бе открито от декана на Медицинския факултет на МУ-София проф. Димитър Буланов и на него приветствие ще произнесе проф. Хайнц Рьотингер, доктор Хонориус кауза на МУ София.
Конференцията събера в столицата водещите български и европейски хирурзи, които ще дискутират своя опит в лечението на комплексните случаи на ревизионно ендопротезиране на тазобедрена става (случаите, в които вече сменена тазобедрена става се подменя с нова).
За подробности попитахме проф. д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и ръководител на Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София.
– Кое определи темата на конференцията?
– В България се повишават случаите на усложнения след ендопротезиране на колянна или тазобедрена става, особено инфекции, които могат да бъдат и фатални, лечението им е много трудно и сложно, а успехът не е гарантиран“.
– Следователно целта на форума е …
– Целта на форума е международните експерти да представят най-новите концепции при реконструкция на неуспешната тазобедрена артропластика.
– Кои са акцентите в работата на конференцията?
– Конференцията акцентира на дискусиите и обмяната на опит. Предвидени са и практически занятия – workshop hands-on. Първото от тях се проведе на 5 април преди обед в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, под мое ръководство.
– Колко чести за ортопедичните заболявания? Социално значими ли са?
– Ортопедичните заболявания са едни от най-честите в медицинската практика. Те са на 3-то място по честота след УНГ и сърдечно-съдовите заболявания. С огромно медицинско и социално значение. Тазобедреното ставно протезиране е най-често извършваната хирургическа интервенция. В нашата страна миналата година са имплантирани над 14 000 ендопротези.
– Кое прави ендопротезирането толкова важно?
– Между 50 до 70 на сто от ендопротезираните пациенти имат тромбоза, а според по-старите проучвания един от 10 такива пациенти умира от емболия при ендопротезиране, а ние сега успяваме да спасим такива пациенти с уникална операция.
– Къде сме ние, къде е България на ортопедичната карта на света?
– Ортопедията в България е водеща специалност с дългогодишни традиции. През 1946 г. се създава първата ортопедична ĸлиниĸа у нас ĸъм Медицинсĸи фаĸултет – София. Проф. Бойчев става и първият рьĸоводител на Катедрата по ортопедия и травматология при новоотĸрития тогава ИСУЛ през 1951 г. Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София продължават традициите на своите талантливи ръководители и учители: Проф. Бойчо Бойчев, Проф. Янаки Холевич, Проф. Елена Панева и проф. Петър Тивчев.
В по-ново време при нас, в Клиниката по ортопедия и травматология в ИСУЛ, която е най-старата в страната и една от най-големите университетски клиники, част от Медицински университет София, е задължение да развиваме научна дейност, да въвеждаме и прилагаме иновативни методи на лечение.
Ние сме референтен център за ортопедични операции и при нас като „фуния“ се получава концентрация на повече случаи, при които има следоперативни усложнения поради различни причини, може дори пациентите да не съм изпълнили всички медицински изисквания. Иначе проблемите след ортопедична операция са малко, то е успешно като цяло, но който работи няма как да няма и усложнения, въпросът е те да са минимални.
– Как се справяте с финансовата част?
– Нашата специалност е високо технологична и в 90 на сто от случаите влагаме скъпоструващи модерни импланти. Финансирането по Здравната каса драстично изостава и дори частичното такова не е е актуализирано в частта Ортопедия, като имаше съвсем леки индексации в рамките на 10 на сто. 50 на 50 е заплащането от НЗОК и от пациента, което е висок процент за хората.
Лечението на ортопедичните заболявания трябва да бъде съобразено и с финансовите възможности на здравно-осигурителната система, тоест да не е изключително скъпо, а да е максимално икономически ефективно.
– С други думи по-ниски разходи – максимални резултати?
– Поради тези наши цели, ние осъществяваме активно и много добро сътрудничество с колеги, водещи специалисти в чужбина, в Европа и в САЩ и осъществяваме научен обмен с цел повишаване на нашата квалификация и качество на работа. Например в момента сме кандидатствали по програма „Еразъм“ за обучение на колегите по телемедицина, както и по програми за оценка на резултати, където работим заедно с европейския регистър във Франция. Имаме втора програма в областта на роботиката – съвместно с Медицинския университет в Лион, Франция. По тази програма от Медицински университет София беше закупена система за компютърна навигация при колянно протезиране, която ни помага по-точно да извършваме колянно протезиране.