„Другите лекари“ – проф. д-р Кръстьо Чоканов
Проф. д-р Кръстьо Чоканов е роден на 31.12.1906 г. във Велико Търново. През 1930 г. завършва Художествената Академия в София, специалност Живопис, в класа на проф. Никола Маринов и проф. Борис Митов.
По-късно (1943г.) завършва Медицинския факултет на Софийския Университет в София. Специализира (1946г.) ортопедия, хирургия и травматология. Доцент в ИСУЛ (1946), професор (1968) по пластична анатомия в Художествената Академия в София, дългогодишен преподавател в Академията.
От 1932 до 1950г. Чоканов участвал във всички ОХИ с портрети и пейзажи. Участвал е в изложбите на преподавателите от художествената академия. Организирал самостоятелни изложби в Кърджали(1935г.) и София (1937г.). Негови творби са притежание на СГХГ, художествените галерии във Велико Търново, Кърджали, Варна, частни сбирки в България и чужбина.
Работил е активно в областта на медицинската илюстрация. Съавтор и илюстратор на “Оперативна ортопедия и травматология”(1955г.), “Оперативна хирургия”(1973г.), “Травматология”(1975г.). Автор е на “Пластична анатомия”(1970г.). Награден със Сребърен медал от Френската република (1936г.), орден “Св. Кирил и Методий” I степен (1976г.).
Работил в областта на пейзажа, фигуралната композиция, голото тяло. Творил в различни техники ( маслени бои, акварел, рисунка, графика) и разнообразни формати. Почитател на музиката, той е нарисувал великолепни портрети на известни български творци. На ОХИ се представял с голямо-форматни творби: портрети и пейзажи. Изключително активно е участвал в художествения живот у нас.
Член на Дружеството на художниците в България. Нееднократно е бил негов подпредседател и секретар. На ОХИ 1933г. участва с “Портрет на Ангел Каралийчев”. В ОХИ 1934г. се представя със “Семеен портрет на семейство Н. Герджикови”. На IX ОХИ (1935г.) се представя като член на Дружеството на художниците в България с три картини: “Голи тела” (репродуцирана), “Портрет”, “Почивка”. На X ОХИ (1926-1936г.) той е вече секретар на Дружеството на художниците в България. Показва треи работи изпълнени в маслена техника “Голо тяло”, “Дамски портрет” (репродуцирана), “Портрет в зелено”.
На XI ОХИ (1936-1937г.) участва отново като секретар на Дружеството на художниците в България. Представя три маслени картини: “Портрет на г-жа Тамара Янкова”, “Тепавица” (репродуцирана), “Морско учение”.
На XV ОХИ (1941г.) Кр.Чоканов е подпредседател на Дружеството на художниците в България. Участва в изложбата с три маслени творби: “Портрет”, “Балдуиновата кула”, “Канджа махала”. На XVI ОХИ (1942г.) той продължава да бъде подпредседател на Дружеството на художниците в България. Участва само с една творба “Пейзаж”- м.б.пл. На XVII ОХИ (1943) показва маслен портрет на Д-р В.
На XII ОХИ (1938г.) като редови член на Дружеството си участва с маслените творби: “Концерт” (репродуцирана), “Край Св.Константин”, “Аладжа манастир” и два графични етюда. На XIV ОХИ (1939-1940г.) се представя с “Св. Константин”, “Край Св. Константин”, “Пейзаж”.