Трансплантираха свински бъбрек на човек
Американец от Масачузетс стана първият човек, който получи трансплантация на свински бъбрек след като учените разработиха генетично модифицирани прасета като начин за справяне с критичната липса на налични човешки органи за операции по трансплантация.
В този медицински етап хирурзите от Масачузетската обща болница за първи път трансплантират свински бъбрек на жив човек. 62-годишният пациент, Ричард Слейман, се възстановява добре след четиричасовата си операция на 16 март и се очаква скоро да бъде изписан според изявление на болницата.
„Видях това не само като начин да ми се помогне, но и като начин да осигуря надежда на хилядите хора, които се нуждаят от трансплантация, за да оцелеят“, казва Слейман в изявление.
През последните години са направени няколко експеримента за доказване на концепцията с такива органи на прасета – свързване на бъбрек към тялото на донор на орган в мозъчна смърт и извършване на трансплантация на двоен бъбрек на пациент в мозъчна смърт.
През 2022 г. мъж претърпя първата трансплантация на свинско сърце, но почина малко след това.
Слейман има диагноза диабет тип 2 и високо кръвно налягане и е бил на диализа в продължение на седем години, преди да се подложи на трансплантация на човешки бъбрек през 2018 г. Но пет години по-късно трансплантираният орган показа признаци на неуспех. Той подновява диализата през 2023 г., което му причинява сериозни усложнения, които изискват редовни посещения в болница.
„Той трябваше да чака пет до шест години за човешки бъбрек. Нямаше да успее да го преживее“, обяснява пред The New York Times д-р Уинфред Уилямс, ръководител на нефрологичния отдел в болницата в Масачузетс и първичен лекуващ лекар нефролог на пациента.
За Слейман се появява възможност да получи свински бъбрек и след като обсъжда потенциалните рискове от процедурата с лекарите си, той се съгласява на операцията.
Самият бъбрек идва от eGenesis, биотехнологична компания, която разработва инженерни органи, съвместими с човека. Компанията използва известната система за редактиране на гени CRISPR, за да промени гените на своите прасета.
Хирурзите извършват първата в света генетично модифицирана трансплантация на свински бъбрек в жив човек в болницата в Масачузетс. Кредит: Massachusetts General Hospital
За да направят органите подходящи за хора, учените изрязват три гена, участващи в производството на въглехидрати или захари, открити в прасетата, които човешката имунна система атакува. Освен това те добавят седем човешки гена, които помагат за предотвратяване на имуно-свързаните ефекти, които биха могли да доведат до отхвърляне на трансплантанта. И накрая, те деактивират фрагменти от вирусна ДНК – наречени ендогенни ретровируси – в геномите на прасетата, които не притесняват прасетата, но могат да увредят хората според eGenesis.
Общо учените правят 69 редакции в ДНК на прасетата, за да станат съвместими с човешката имунна система, съобщава CNN.
Като част от процедурата по трансплантация, Слейман получава две терапии, базирани на антитела, за да предотврати отхвърлянето на органи, както и имуносупресиращи лекарства. Очевидният успех на процедурата поражда надежда, че подобни трансплантации един ден могат да станат обичайни.
„Надеждата ни е, че диализата ще стане остаряла процедура“, заявява д-р Леонардо Риела, отговарящ за бъбречните трансплантации Масачузетската обща болница, пред The Washington Post.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Pig kidney transplanted into human patient for 1st time ever, Live Science