Местим стрелките на часовниците в неделя
В последната неделя на март зимното часово време ще приключи. През нощта от 30 срещу 31 март 2024 г., при преминаване към лятно часово време часовникът се премества с един час напред, т.е. от 3 ч. сутринта на 4 ч. сутринта.
С промяната на времето нощта става с един час по-кратка. Как можете да запомните промяната на времето?
Ако сте научили една от мнемониките за смяна на времето, ще запомните как да настроите часовниците. Най-късно в понеделник ще усетим смяната на времето, когато се включи алармата. В резултат на това се появяват проблеми със заспиването и продължителността на съня, умора, неудовлетвореност, а понякога и загуба на апетит. Те могат да продължат с дни или дори седмици, тъй като организмът ни се нуждае от време, за да свикне с промяната.
- Можете да помогнете на тялото си да се приспособи към промяната със следните мерки: Променете режима си на сън в петък: Ако ежедневието ви го позволява, легнете си по-рано в петък вечер и започнете съботния ден по-рано.
- Събуждане с дневна светлина: Метод за леко събуждане е да оставите слънцето да ви събуди. Бавно просветляващата дневна светлина ще ви събуди леко и естествено.
- Не подремвайте по обяд: Вие сте от хората, които по обяд презареждат батериите си с кратка дрямка? Наистина много здравословна рутина!
- За да помогнете на тялото си да свикне със смяната на времето, не трябва да правите тези дремки през първата седмица на лятното часово време. Това означава, че ще си лягате по-рано вечер, защото умората настъпва много по-рано.
- Вечеря по време на смяната на времето: Склонни сме да се чувстваме напълно изтощени на пълен стомах, но въпреки това не можем да спим добре. Организмът ни е толкова зает с храносмилането, че няма възможност да се изключи и да се подготви за сън.
Ето защо, особено в дните след смяната на времето, е важно вечер да се яде лека храна и напълно да се избягва богатата обилна вечеря.