Матиас Висмар: Кой ще ви лекува след 10 години
55% от лекарите в България, Италия, Франция, Германия, Естония и други държави ще се пенсионират през следващите 10 години. Това съобщи програмният мениджър в Европейската обсерватория за здравни системи и политики Матиас Висмар по време на кръгла маса на тема „Време за ускорение. Заедно срещу рака в България“.
- България е на второ място сред разглежданите страни по застаряване на лекари;
- единствената европейска държава със сериозен недостиг на здравни кадри във всяка медицинска специалност, ангажирани с лечението на пациенти с ракови заболявания;
- на последното място в ЕС по осигуреност с медицински сестри спрямо броя на лекарите.
Матиас Висмар представи данни за работната сила в здравния секторв 40 страни, от които става ясно, че голяма част от тях са засегнати от проблема, свързан със застаряването на медиците, както и напускането на системата от хора, които все още са в работоспособна възраст.
„Това означава, че през следващите 10 години в много държави трябва да бъдеподменена една трета от работната ръка в сектора“,отбеляза Висмар.
„Много лекари напускат системата, като за някои държави това е особено засилена тенденция след пандемията от COVID“, коментира още Висмар.
73% от болниците имат недостиг на лекари, а 90% – на медицински сестри
Сред мотивите за напускане на медицинската професия той определи както натрупания стрес в битка с пандемията, така и неудовлетвореност от заплащането и условията на труд.
За проблем със застаряването на кадрите у нас признаха както от Български лекарски съюз (БЛС), така и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
Лекарите на възраст над 65 г. са се увеличили с 15%, показват и данни на НСИ за състоянието на здравната ни система – 5943 от медиците са били на възраст над 65 години към края на 2022 г., което е около 20% от всички практикуващи лекари. Всяка година обаче този процент се увеличава.
МЗ: Все по-малко лекари и сестри в публичните болници
На основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в страната практикуват 29 599 лекари, съобщават от БЛС. Това е само с петима медици по-малко, ако се сравнят 2021 г. и 2022 г. Няма голяма разлика и ако се сравнят данните с последната нормална година преди COVID пандемията, когато те са били 29 612.
Долу-горе статично е положението и при специалистите по здравни грижи, които в края на 2022 г. са били 44 493 – с 42-ма по-малко отколкото в края на 2021 г. При медицинските сестри има увеличение с едва 11, като техният брой достига до 28 827 души.
Проблемът тук обаче не е бройката, а във възрастта, твърдят и от БАПЗГ. Почти половината от наличните 44 451 медицински сестри у нас са на средна възраст 53 години, което означава, че те ще се пенсионират през следващите 10 години.