Кръвен тест, който открива множество видове рак наведнъж
Ранното откриване на рака, може да бъде животоспасяващо или сериозно да подобри преживяемостта и качествпро на живор на пациента. Ето защо лекарите препоръчват редовен скрининг за някои от най-често срещаните вида рак, чрезразлични методи. Колоноскопия, например, за рак на дебелото черво, или мамография за рак на гърдата.
Извършването на всички тези тестове по отделно може да бъде логистично предизвикателство, скъпо и понякога неудобно за пациентите. Но какво ще стане, ако един кръвен тест може да скринира за повечето често срещани видове рак наведнъж?
Това е обещанието за тестове за ранно откриване на много ракови заболявания или MCED.
Как работят MCED тестовете
Всички клетки в тялото, включително туморните клетки, отделят ДНК в кръвния поток, когато умрат. MCED тестовете търсят следи от туморна ДНК в кръвния поток. Тази циркулираща „безклетъчна“ ДНК съдържа информация за това от какъв тип тъкан идва и дали е нормална или ракова.
Тестването за търсене на циркулираща туморна ДНК в кръвта не е нещо ново. Тези „течни биопсии“ са вече се използват широко при пациенти с рак в напреднал стадий. Лекарите използват тези тестове, за да търсят мутации в ДНК на тумора, които помагат при лечението. Тъй като пациентите с късен стадий на рак са склонни да имат голямо количество туморна ДНК, циркулираща в кръвта, относително лесно е да се открие наличието на тези генетични промени. Учените използват нишки от ДНК, които циркулират в кръвта, като начин за откриване на рак в ранен стадий.
MCED тестовете се различават от съществуващите „течни биопсии“, защото се опитват да открият ранен стадий на рак, когато все още няма толкова много туморни клетки.
Откриването на тези ракови клетки в ранен етап е предизвикателство, тъй като нераковите клетки също отделят ДНК в кръвния поток, така че по-голямата част от циркулиращата ДНК в кръвния поток идва от неракови клетки – откриването на наличието на няколко молекули ракова ДНК е като намиране на игла в купа сено.
Нещатата се затруднчват още повече от факта, че кръвните клетки отделят анормална ДНК естествено с остаряването и тези нишки могат да бъдат объркани с циркулираща ракова ДНК. Това явление, известно като клонална хематопоеза , обърка ранните опити за разработване на MCED тестове, с твърде много фалшиви положителни резултати.
За щастие, по-новите тестове са в състояние да избегнат намесата на кръвните клетки , като се фокусират върху вид „молекулен баркод“, вграден в раковата ДНК, който идентифицира тъканта, от която произхожда. Тези баркодове са резултат от метилиране на ДНК , естествено съществуващи модификации на повърхността на ДНК, които варират за всеки тип тъкан в тялото. Например белодробната тъкан има различен модел на метилиране на ДНК от тъканта на гърдата. Освен това раковите клетки имат анормални модели на метилиране на ДНК, които корелират с вида на рака. Чрез каталогизиране на различни модели на ДНК метилиране, MCED тестовете могат да се съсредоточат върху участъците от ДНК, които правят разлика между ракова и нормална тъкан и да определят мястото на произход на рака.
Опции за тестване
В момента има няколко теста MCED в процес на разработка и в клинични изпитвания. Нито един тест MCED в момента не е одобрен от FDA или препоръчван от медицинските дружества.
През 2021 г. биотехнологичната компания GRAIL пусна първия наличен в търговската мрежа MCED тест в САЩ. Нейният тест Galleri твърди, че открива над 50 различни вида рак. Най-малко две други базирани в САЩ компании, Exact Sciences и Freenome , и една китайска компания, Singlera Genomics , имат тестове в процес на разработка. Някои от тези тестове използват различни методи за откриване на рак в допълнение към циркулиращата туморна ДНК, като например търсене на свързани с рака протеини в кръвта.
MCED тестовете все още не са покрити от застраховка. Тестът Galleri на GRAIL в момента е на цена от $949 и компанията предлага план за плащане за хора, които трябва да плащат от джоба си. Законодателите внесоха в Конгреса законопроект за осигуряване на покритие от Medicare за тестове на MCED, които получават одобрение от FDA. Необичайно е Конгресът да разглежда законодателство, посветено на един лабораторен тест, и това подчертава както мащаба на медицинския пазар за MCED, така и опасенията относно различията в достъпа без покритие за тези скъпи тестове.
Как трябва да се използват MCED тестовете?
Измислянето как MCED тестовете трябва да се прилагат в клиниката ще отнеме много години. Изследователите и клиницистите тепърва започват да се занимават с въпроси за това кой трябва да бъде тестван, на каква възраст и как трябва да се вземе предвид минала медицинска и фамилна история. Определянето на насоки за това как лекарите ще оценяват допълнително положителните резултати от MCED е също толкова важно.
Съществува също така загриженост, че тестовете MCED могат да доведат до свръхдиагностика на нискорискови, асимптоматични ракови заболявания, които е по-добре да не бъдат открити. Това се случи при скрининга за рак на простатата . Преди това насоките препоръчваха на всички мъже на възраст от 55 до 69 години редовно да си правят кръвни изследвания, за да определят нивата на PSA, протеин, произвеждан от ракова и неракова простатна тъкан. Но сега препоръката е по-нюансирана, като прегледът се предлага на индивидуална основа, като се вземат предвид личните предпочитания.
Друго безпокойство е, че по-нататъшното тестване за потвърждаване на положителните резултати от MCED ще бъде скъпо и ще бъде тежест за медицинската система, особено ако се изисква сканиране на цялото тяло. Разходите за ядрено-магнитен резонанс от джоба ви например могат да достигнат хиляди долари . А пациентите, които получават положителен резултат от MCED, но не са в състояние да потвърдят наличието на рак след обширни образни изследвания и други последващи тестове, могат да развият безпокойство през целия живот относно потенциално пропусната диагноза и да продължат да правят скъпи тестове в безплодно търсене на тумор.
Въпреки тези опасения, ранните клинични проучвания са обещаващи. Проучване от 2020 г. на над 10 000 недиагностицирани преди това жени установи, че 26 от 134 жени с положителен MCED тест са потвърдени, че имат рак. Проучване от 2021 г., спонсорирано от GRAIL, установи, че половината от над 2800 пациенти с известна диагноза рак са имали положителен MCED тест и само 0,5% от хората, за които е потвърдено, че нямат рак, са имали фалшиво положителен тест. Тестът се представи най-добре при пациенти с по-напреднал рак, но откри около 17% от пациентите, които са имали заболяване в много ранен стадий.
MCED тестовете може скоро да революционизират начина, по който клиницистите подхождат към скрининга на рака. Въпросът е дали здравната система е готова за тях.
1 Отговор
[…] Кръвен тест, който открива множество видове рак наведн… […]