Директор на болница се става не само с конкурс
Повечето от директорите им не са случайни лица и има много сериозен натиск да бъдат назначавани. Много конкурсите са спрени от мен под натиск. Това заяви пред bTV министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в опит да обясни как се преплитат политиката и здравеопазването у нас.
„Голяма част от директорите на големи болници са назначавани по политически причини. Много интереси се преплитат, за много пари става въпрос. Парите, които отиват в Здравната каса, след това отиват в болниците и това трябва да се проследи и да се види до каква степен болниците се управляват обективно, така че те да бъдат печеливши публични предприятия. Голяма част от държавните болници са в лошо финансово състояние“, каза още министърът.
Министър Хинков припомни и спрените от него конкурси за бордове на болници, като обясни, че това е станало под натиск от премиера и вицепремиера.
„Защото най-вероятно искат следващия министър, с друг мандат и други възможности да назначава директорите. Може би се счита, че аз ако обявявам конкурси, те ще бъдат политически“, коментира проф. Хинков. Той каза още, че се е опитал да оспори искането за спирането на конкурси, но политическата сила, която го е издигнала, не го е подкрепила.
В обобщение на връзките между политиката и здравеопазването той заяви: „Здравеопазването няма цвят, но то се оказа многоцветно и интересите се преплитат“.
Той коментира и различните начини за източване на Касата, като отбеляза, че проблемът в случая е как се осъществява контрол от страна на Здравната каса. „Тя трябва да има много по-сериозни правомощия и да налага много сериозни санкции. Освен това с новия анекс към НРД се очаква, че с еднодневните процедури ще се намалят този тип фиктивни хоспитализации. С развитието на НЗИС също така очакваме да се изсветлят процесите, свързани с хоспитализациите“, каза проф. Хинков.
Министърът се спря подробно на случая с изтеклия запис от заседанието на Медицинския съвет на „Пирогов“. Той заяви, че тук става въпрос за етичен проблем и не е в правомощията на министъра на здравеопазването да го решава. По него обаче може да реагира Етичната комисия към Лекарския съюз, посочи той и допълни, че трябва да се направи сериозно разследване след него могат да се отнемат лекарски права.
Проф. Христо Хинков се спря и на уволнението на директора на „Пирогов“, което все още не е факт. Той информира, че от МЗ са изпратени писма както до Медицинския съвет на болницата, така и до съда, след като стана ясно, че съдът е отхвърлил жалбата на д-р Валентин Димитров срещу уволнението му. „За да ми кажат какво следва оттук нататък, защо все още решението за вписване на нов директор до провеждане на конкурс не е взето. Възможно е да е обжалвал, искам да знам това“, обясни той.
По отношение на одитния доклад, който бе причината за поисканата оставка на директора на спешната болница, министърът каза: „Разглеждам одитния доклад на три части – едната е свързана с финансовите злоупотреби, което ми дава основание да го уволня, втората част е свързана с медицинската дейност и тя е най-трудна за доказване. Тъй като в медицината стандартите и правилата за добра медицинска практика са нещо, което винаги е било дискутабилно. Много трудно би могло да се докаже лекарска грешка. Много трудно може да се докаже, че една смърт е настъпила поради организационни неблагополучия, така че е възможно точно това да е случаят“.
Проф. Хинков предупреди лекарите от „Пирогов“ да не се надяват, че следващият министър ще бъде „милостив и толерантен към такива злоупотреби, за които става въпрос в този доклад“.
Попитан каква оценка дава на работата си като министър, проф. Христо Хинков посочи „добър“ 4, като обясни, че е имало неща, които е можел да започне по-рано. „Може би бях малко повече толерантен към някои изисквания от страна на комисията (по здравеопазване, б. р.), може би трябваше по-рано да се втвърдя и може би щях да постигна резултат, а може би – не“, коментира той. Запитан какъв съвет би дал на своя наследник на поста, министърът заяви: „Да не се поддава на политически внушения, да действа съобразно плана, който има и правителствената програма, която трябва да се изпълнява“.