Сигнали за безстопанственост и незаконосъобразно изразходване на средства, одити и… никакви последващи действия
Два сигнала за безстопанственост и незаконосъобразно изразходване на средства в болница „Св. Екатерина“, два одита и никакви действия от страна на здравния министър проф. Христо Хинков.

„Писах няколко пъти до министъра с въпрос какво ще предприеме, тъй като нарушенията са основание той предсрочно да прекрати договора за управление на изпълнителния директор на лечебното заведение“. Това споделя доц. Васил Пандов, депутат и заместник-председател на парламентарната здравна комисия, цитиран от в-к „Капитал“.
В тях той съобщава на министъра, че е получил сигнали за безстопанственост и незаконосъобразно изразходване на средства в болница „Св. Екатерина“. Министърът назначава две поредни проверки в болницата от „Вътрешен одит“ на здравното министерство, одиторите установяват редица нарушения. Хинков препраща одитите на Пандов и не предприема други действия.
Въпреки публичните изявления на министър Хинков за „безкомпромисност“ до действия не се стигна, коментира още доц. Пандов.
Според доц. Пандов, четиримата юристи на болницата очевидно не се справят с работатат – иначе защо ще наемат непрекъснато външни консултанти, адвокати, адвокатски кантори и съветници със спорни мотиви.
Според дитирани от в-к „Капитал“ документи, УМБАЛ „Св. Екатерина“ е била на печалба от 108 хил. лв. за последно през 2021 г., но през 2022 г. вече е на загуба от близо 4 млн. лв., а само за първото полугодие на миналата година е натрупала 2.6 млн. минус. В допълнение натрупаната загуба е пораснала от 6.8 млн. на 10.050 млн. през първото шестмесечие на 2023 г. Одитът на МЗ показва и просрочени задължения от 96 хил. в края на 2022 г.
Министърът на здравеопазването, в качеството си на принципал на лечебното заведение, е в правото си да уволни директора, ако той не се справя с управлението на финансовия ресурс, който получава от НЗОК и води болницата към пропаст, но това на практика не се случва.
За периода от юли 2022 г. до декември 2023 г., болницата е проверявана два пъти. За същия период от време е управлявана от дрима директори: проф. Генчо Начев, проф. Валентин Говедарски и сега – проф. Димитър Петков, който дълги години беше „дясната ръка“ на проф. Генчо Начев. Резултатите и от прите управления са плачевни – болницата потъва финансово.