Проучване: Микропластмаси в 90% от храните
.
В над 90% от храните по супермаркетите и заведенията за бързо хранене в САЩ са открити фталати, използвани за повишаване на издръжливостта и гъвкавостта на пластмасите. Това разкри ново проучване на неправителствената потребителска група Consumer Reports (CR). Съдържат се в много ниски нива, но те са в основата на дълъг списък от здравословни заболявания, сигнализират експертите.
Изследваните продукти са купувани предимно от Ню Йорк, Ню Джърси и Кънектикът между февруари и април 2023 г. Взети са общо 239 проби. 67 от тях са били основни хранителни стоки от магазините, а други 18 – от заведения за бързо хранене. Сред тях са били печива, зърнени храни, напитки, плодове, зеленчуци, месо, рибни деликатеси, детски храни – дори подправки. Изследвани са също видовете опаковки на продуктите. Подбрани са според налични данни относно тяхната вероятност да съдържат вредни вещества, често примесвани с пластмаса.
Разултатите сочат, че в 84 от общо 85 тествани храни са открити фталати, които повишават издръжливостта и гъвкавостта на пластмасата. В 79 на сто от изследваните храни е установено съдържание на бисфенол А, друг компонент на пластмасите, и на други бисфеноли (F и S), чиито нива са по-ниски в сравнение с тестовете, правени през 2009 г.
Регулаторите в САЩ и Европа са определили прагове само за бисфенол А (BPA) и няколко фталата и нито една от храните, тествани от CR, не е имала количества, надвишаващи тези граници.
Според учените, провели експеримента обаче, определянето на допустимо ниво на прием за тези химикали в храната е трудно, защото те са вредни дори в минимални количества. Дори незначителни смущения в нивата на хормоните могат да допринесат за повишен риск от редица здравословни проблеми, включително диабет, затлъстяване, сърдечносъдови заболявания, някои видове рак, вродени дефекти, преждевременно раждане, нарушения на неврологичното развитие и безплодие.
Фталатът, намерен в най-много проби, е DEHP. Той е и един от най-добре проучените. Дори при значително по-ниски нива от определените от американските и от европейските регулатори той се свързва с инсулинова резистентност, високо кръвно налягане, репродуктивни проблеми и ранна менопауза. “Повече от половината продукти, които тествахме, имаха нива над тези, които изследванията свързват със здравословни проблеми”, подчертават от организацията. Според доцентката по екологични здравни науки Ами Зота решението на регулаторите в ЕС и САЩ тези химикали да бъдат допуснати в храните не се основава на доказателства.
Микропластмасите (МП) са синтетични полимери под 5 мм. Делят се на първични и вторични MП. Първичните MП включват произведени накрайници за пелети и микрозърна (абразивни частици са включени в продукти за лична хигиена), докато вторичните се образуват от механичното или химическо разграждане на големи пластмасови остатъци и синтетичен текстил. Тъй като големите парчета се превръщат в MП, броят на парчетата се увеличава и рискът от замърсяване на околната среда се увеличава. Освен това, тъй като размерите на частиците стават по-малки, те лесно се смесват с хранителни вещества от живи същества и броят на организмите, които могат да погълнат MП, се увеличава. Физико-химичните свойства на МП като размер, форма, плътност, цвят и химичен състав оказват значително влияние върху техния транспорт и бионаличност в околната среда. Обикновено частиците с висока плътност потъват във водна среда и се натрупват в седимента. Частиците с ниска плътност плуват по морската повърхност, причинявайки биологично замърсяване, турбуленция и прехвърляне към сладководни ресурси. Храните вече се включват в групата на продуктите в неравностойно положение по отношение на микропластмасата.