Изкуственият интелект и ролята му в диагностицирането на пациента
От предполагаеми диагнози до лекуване на ракови заболявания – изкуственият интелект все повече навлиза и в сферата на медицината. В близко бъдеще неговите езикови модели могат да автоматизират някои процеси, което ще остави повече време на лекарите да се съсредоточат върху грижата за пациентите си, коментира в публикация доц. Тед Джеймс към Медицинското училище на „Харвард“.
Изкуственият интелект в диагностиката
Чрез анализирането на рентгенови снимки и медицинска документация изкуственият интелект може да играе голяма роля в диагностицирането на пациенти. Това важи за сферите, в които вече има достатъчно информация, от която той да черпи данни. Така може да забележи какви са тенденциите при хората с определени заболявания и в някои случаи да постави по-точна диагноза от използваните традиционни методи.
Изкуственият интелект показва потенциал и в откриването на правилното лечение за пациентите с ракови заболявания. Имунната система на боледуващите не може да разпознае раковите клетки като „вредители“, поради приликата им с нормалните клетки в организма, обясняват от американското списание Newsweek. Раковите клетки могат да мутират в различни форми по време на лечението, което го затруднява и може да го направи неефективно.
След като анализира данните на пациентите с ракови заболявания, изкуственият интелект може да идентифицира кои клетки или комбинация от клетки са свързани с боледуващите, които отговарят на лечението, и тези, за които то не действа.
След това може дори да създаде лекарства, които помагат на имунната система да елиминира пречките в борбата ѝ с раковите клетки.
Онлайн преглед или в кабинета на доктора?
Със сигурност всеки човек поне веднъж е проверявал симптомите си онлайн, когато не се е чувствал добре. Невинаги може да отдели време, което да прекара в чакане пред кабинета на личния лекар, а някои хора са свикнали с практиката на самолечение при по-леки заболявания. Тук също изкуственият интелект навлиза с множество софтуери, в които може да въведете симптомите си, а те да извлекат от тази информация предполагаема диагноза. В някои случаи приложението директно казва на пациента да се срещне с медицинско лице.
Тест със Symptomate – софтуер, разработен от компанията Infermedica още през 2012 година. Той работи чрез алгоритъм, който контролира последователността на въпросите и дава финални препоръки. „Целият процес е направляван от медицински екип от 15 души. Symptomate лесно може да направи разлика между 600 състояния и 1500 симптома“, обясняват от компанията в сайта си.
За тест са въведени следните симптоми:
- хрема
- запушен нос
- болки в гърлото
- главоболие
- болки в мускулите.
Софтуерът попита дали планираме да се срещнем с лекар, а след това поиска да изберем и географския регион, в който живеем или сме посещавали през последните три месеца. Изрежда още симптоми, от които избираме кихане, възпалено гърло и умора. След това задава допълнителни въпроси по всички симптоми.
Крайната диагноза – често срещана настинка, за която можем да се погрижим без намесата на лекар, а самият софтуер препоръчва лекарства за това състояние като популярните парацетамол и ибупрофен.
Важно е да се отбележи, че софтуерът поставя предполагаеми диагнози, които не могат да се потвърдят без преглед от лекар.
Пет инструмента, чрез които изкуственият интелект е достъпен за всички
Кого бихте избрали да ви съобщи лошите новини?
Въпреки напредъка в сферата изкуственият интелект няма напълно да замени лекуващите лица, коментира доц. Тед Джеймс. Най-ефективният вариант е този, в който и двете страни работят заедно. Пациентите имат нужда от емпатия, която могат да усетят най-силно от друг човек.
Джеймс казва още, че много хора предпочитат новината за сериозно заболяване да им бъде съобщена от лекар, не от изкуствен интелект, който е трениран да проявява емпатия.
Изкуственият интелект обаче може да помогне на медиците при административни задачи, което би им позволило да изградят по-добра връзка с пациентите си и би намалило нивото на т.нар. бърнаут сред работещите в сферата, заявява още доц. Джеймс.
1 Отговор
[…] Изкуственият интелект и ролята му в диагностицирането… […]