Психиатриите у нас- мизерия, глад и липса на персонал
През 2023 година екипът на омбудсмана Диана Ковачева е направил 25 проверки в държавни психиатрични болници и е открил редица проблеми. Това стана ясно по време на днешното заседание на временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти.

Екипът на омбудсмана е открил, че в държавната психиатрична болница в Ловеч е имало нечовешко и унизително отношение към 25-годишния мъж, който загина при пожар в лечебното заведение през октомври миналата година. Най-голямото нарушение – срещу правото на живот.
„Този случай може да бъде квалифициран като изтезание. Пациентът е бил изолиран в продължение на 9 часа, а 6 часа е бил с вързани ръце и крака, съобщи Вълчева. Заради този случай екипът на омбудсмана е препоръчал на здравното министерство да преразгледа и допълни наредбата за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства.
„Пациентите често преживяват изолацията като наказание, поради болезнени и некомфортни за тялото практики като връзване, но и поради чувството на унижение от невъзможността да ползват сами тоалетна, да се придвижат в пространството, да използват телесната си експресия, да заемат удобна поза за сън“, се казва в доклада на омбудсмана. От него става ясно още, че въпреки че ДПБ-Ловеч е единственото лечебно заведение в страната, в което има създадена „мека стая“, с цел да бъде спестено това унижение, за този пациент тя е била използвана като наказателна стая.’ се казва в доклада.
При проверките си екипът на омбудсмана е установил и унизителни материални условия за живот в някои болници, както и сериозно недохранване на пациентите в някои от тях. Експертите са били притеснени и от парите, които се отделят на ден за храна и лекарства на пациентите в някои от тези лечебни заведения, както и от липсата на достатъчно медицински специалисти. Вълчева даде за пример болницата в Бяла, където петима психиатри работят в лечебно заведение с 270 легла.
В Раднево и Бяла проверяващите са установили трайно недохранване на пациентите, като в Бяла стойността на един храноден е 2,76 лв., за което е уточнено, че това е само стойността на закупените хранителни продукти, а в Раднево стойността е намалена от 3,15 лв. през 2022 г. на 3,02 лв. през 2023 г. като пациентите получават месо веднъж седмично, липсва десерт, както и пресни плодове и зеленчуци. В Раднево се отчита и намаляване на стойността на лекарствата. Един лекарстводен за 2021 г. е бил 2,01 лв., а през 2023 г. – 1,57 лв.
Според доклада липсата на психиатри и специализиран персонал и липса на контрол в държавните психиатрични болници също са сред основните проблеми на психиатриите у нас.
На своето първото заседание временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти реши да се изготвят на законодателни промени, които да ги гарантират правата на сихичноболните.
„Основната ни препоръка е да се изготви оценка на текущото състояние на тези болници и да се направят планове за привеждането им в съответствие с медицинския стандарт „Психиатрия“, добави тя.
Гледайте във видеото пълния запис на днешното заседание временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти.