Метаболитният синдром и затлъстяването – епидемията на 21-ви и на 22-и век
Метаболитният синдром е заболяване. Наричат го още синдромът Х. Той включва в себе си различни компоненти – завишеното артериално налягане, наднорменото тегло, нарушен липиден профил, възпаление, инсулинова резистентност или изявен захарен диабет и увеличен риск от сърдечносъдово заболяване.
Висцералното затлъстяване – или т.нар. бирено коремче, е най-честата изява на метаболитния синдром. Разбира се, някои от компонентите могат да присъстват, други съответно да бъдат изключени, но така или иначе те са в рамките на това заболяване, което е свързано с повишения риск от захарен диабет и сърдечносъдови болести.
От тази гледна точка ние се стремим да превантираме тези пациенти, тъй като затлъстяването и наднорменото тегло не са безобидни състояния, не са просто външен вид, а сериозен здравословен проблем, който мъчи съвременния човек.
Затова, когато говорим за метаболитен синдром, говорим за болестта на 21-ви, дори 22-ри век. Причините, разбира се, са много – обездвижването, нездравословният режим на хранене, стресът, натовареното ежедневие.
Диагностичните критерии са комбинация от различните симптоми. В рамките на метаболитния синдром те се променят почти ежегодно, но като цяло включват в себе си артериалната хипертония, т.е. когато кръвното налягане е над 140 на 80.
Друг критерий е наднорменото тегло – при обиколка на талията над 102 см за мъжете и 88 см за жените. Кръвна захар на гладно – най-малко 8 часа след последното хранене, над 6,1mmol/l, както и завишено ниво на триглицеридите над 1,7mmol/l или HDL холестерол под 1,0mmol/l.
“Биреното коремче“ при мъжете, което е най-често срещано, обикновено представлява сериозен проблем, тъй като е белег за затлъстелите вътрешни органи, а това е знак за дисфункция на черния дроб, бъбречната функция се компроментира. Не винаги обаче тези пациенти са пълни.
Например 95% от тях са с наднормено тегло и затлъстяване, но има 5%, които са нормостенични хора и пак имат метаболитен синдром. Тогава с едни кръвни изследвания можем да се насочим към диагнозата.
Затлъстяването е хронично метаболитно нарушение с изключително сериозни здравни последици, чиято честота достига епидемиологични пропорции в наши дни. Tова ще бъде епидемията не само на 21-ви, но може би и на 22-и век.
рябва да се прави разлика между наднормено тегло и затлъстяване. Наднорменото тегло е фазата преди затлъстяването, която може да бъде повлияна медикаменти, диети, режими. По-сериозната фаза и съответно проблеми идват, когато вече говорим за ниво „затлъстяване“, което има няколко различни степени, предупреждава ендокринологът.
Артериална хипертония, диабет, инсулинова резистентност, дислипидемия, сънна апнея – са само част от заболяванията, които може да си докараме, благодарение на излишните килограми, безразборното тъпчене с всичко, което видим и липсата на движение.
По-пълните хора страдат по-често от инфаркт и инсулт. Оказва се също така влияние на хормоналния статус. Често при по-пълните жени се наблюдава поликистоза на яйчниците и те не могат да забременеят. При мъжете много често на лице е еректилна дисфункция. Има пациенти, при които, когато отслабнат с 5-10 килограма, подобряват своята еректилна дисфункция, обяснява още д-р Михнева.
Има различни медикаменти за повлияване на затлъстяването. И въпреки че до определена степен развитието му е генетично детерминирано, основно място в неговата етиология заемат поведенческите фактори, по-специално хранителните навици и двигателната активност. Затова дали ще сме с наднормено тегло, или ще сме затлъстели, зависи преди всичко от самите нас, другото са само оправдания.
Затлъстяването е много сложно като механизъм – не става въпрос само за калориен прием, а за навик. Все по-често децата се заучават от малки да ядат сладки храни, съдържащи въглехидрати, празни калории. Например, един чипс като енергиен разход е изключително висок, като елементи, градивни за клетката – няма нищо в него. Често сладките неща и колбасите, които се продават навън, имат от тези празни калории, които не могат да бъдат усвоени и изгорени от организма. Затова много по-хубаво е да хапнеш нещо, приготвено вкъщи, обяснява д-р Михнева.
Храненето в етиологията на затлъстяването
Много важен е режимът на хранене. Хубаво е да се яде след ставане, защото тогава се активира нивото на кортизола и се горят най-много мазнини. Това е и причината, например, професионалните спортисти да стават да тичат и да правят кардио между 05.00-06.00 часа сутринта.
От изключително значение е активизирането на метаболизма. А това става чрез храна. Не трябва да съсредоточаваме храненето в един участък от деня. Трябва да се хапва по малко, но по-често. Вечерята не трябва да бъде след 19.00 часа. Или ако това е невъзможно, нека да е някакъв белтък.
Много са факторите, които влияят върху затлъстяването, но с водещо значение са навиците, заучени от родителите. Това е много трудно и е хубаво да се възпита още в детството, т.е. не да даваме на детето газирана напитка или натурален сок, купени от магазина, а фрешове, плодове, зеленчуци.
По-трудното не е отслабването, а задържането на килограмите, което означава промяна в стила на живот. Тук доктор Михнева посочва и различните нови диети, които излизат на „пазара“. При тях основно се гледа изключване на въглехидрати и увеличаване на мазнините и белтъците. Като вид диета резултатите понякога са уникални и дори само за няколко седмици може да свалиш между 5 и 10 килограма.