Скъсяване на маточната шийка – проблеми, диагностика и лечение
Шийката на матката (маточна шийка) е долната, по-тясна 1/3 част на матката, чийто външен отвор се отваря горната част на влагалището и заедно с него образува част от долния родов канал.
Маточната шийка е мускулест орган, затова по време на бре,енността остава твърда и затворена до края на третия триместър. Дължината ѝ обикновено 20 до 30 мм и има цилиндрична форма. Цервикалният канал минава по цялата дължина на шийката и свързва маточната кухина с тази на влагалището. Заедно образуват долната част на родовия канал.
По време на бременността маточната шийка търпи промени, които са особено забележими през третия тримест и в периода на раждането.
Тя се размеква, скъсява и отваря (разширява), за да направи по-лесно преминаването на плода през родовия канал по време на раждането. При някои жени шийката на матката се отваря твърде рано по време на бременност или е по-къса от нормалното. Тези състояния могат да причинят проблеми по време на бременността.
Нормалната дължина на маточната шийка зависи от гестационната възраст:
- над 25 мм преди 28 г.с.’
- 22-28 +6 г.с. – 20 мм;
- след 32 г.с. – 15 mm.
Дължина на маточната шийка > 30 мм, изключва диагнозата предтерминно раждане; При пациентки с контракции и дължина на маточната шийка < 25 мм съществува риск от предтерминно раждане и при тях се предприемат съответните мерки (кортикостероидна профилактка, токолиза, хоспитализация) допълнителни тестове.
Цервикална недостатъчност (цервикална некомпетентност) е безболезнена цервикална дилатация, водеща до раждане на жив плод по време на 2-ри триместър.
Трансвагиналния цервикален ултразвук по време на 2-ри триместър може да помогне за оценка на риска.
Цервикалната недостатъчност може да причини преждевременно раждане и спонтанен аборт.
Причината за цервикална недостатъчност не е добре изяснена, но изглежда включва комбинация от структурни аномалии и биохимични фактори (напр. възпаление, инфекция). Тези фактори могат да бъдат придобити или генетични.
Рискови фактори
При повечето жени с цервикална недостатъчност не се откриват рискови фактори. Въпреки това са идентифицирани такива:
- Вродени нарушения на синтеза на колаген;
- Предишни конусообразни биопсии (особено когато са отстранени над 1,5 до 2,0 см от шийката на матката);
- Предишни дълбоки разкъсвания на шийката на матката (обикновено вследствие на вагинално раждане или цезарово сечение);
- Предишна прекомерна или бърза дилатация с инструменти;
- Дефекти на Мюлеровия канал (напр. двурога или септирана матка);
- Над 2 предишни загуби на плода през 2-ри триместър.
Симптоми на цервикална недостаъчност
Цервикалната недостатъчност често е безсимптомна, докато не настъпи преждевременно раждане.
Някои жени може да почувстват лек дискомфорт или зацапване между 14 до 20 седмица от бременността. Други признаци, на които трябва да се обърне специално внимание, са:
- Усещане за натиск в таза;
- Новопоявила се болка в гърба;
- Леки спазми в корема;
- Промяна във вагиналното течение;
- Леко вагинално кървене.
Обикновено цервикалната недостатъчност не се идентифицира, докато не настъпи преждевременно раждане за първи път.
Диагнозата цервикална недостатъчност се подозира при жени с рискови фактори или характерни симптоми или признаци. След това се извършва трансвагинален ултразвуков преглед. Резултатите са най-точни след 16-та гестационна седмица.
Сугестивните ултразвукови находки включват скъсяване на шийката на матката до 2,5 cм, разширение на маточната шийка и изпъкване на феталните мембрани в цервикалния канал.
Лечението се състои в укрепване на цервикалния пръстен с помощта на серклаж.
Серклаж (подсилване на цервикалния пръстен с нерезорбируем шев) може да бъде показан само въз основа на анамнезата или въз основа на ултразвукови находки плюс анамнестични данни.
Преждевременно раждане – причини, диагноза и профилактика
Процедурата предотвратява преждевременно раждане при пациенти с 2 или повече предишни загуби на плода през 2-ри триместър. При тези пациенти и други пациенти с висок риск от цервикална недостатъчност се извършва серклаж през 1-ви триместър. Серклажът може да се направи преди 24-та гестационна седмица, ако акушерската история на пациентката е неизвестна, но се подозират проблеми и пациентката има къса шийка на матката.
Д-р Панайотка Панайотова
Източник:
American College of Obstetricians and Gynecologists;
Williams Obstetrics
2 Отговори
[…] […]
[…] […]