След разправии и позарлъци бюджетът на НЗОК за 2024 г. мина през НС на първо четене
Проектът за бюджет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2024 г. беше одобрен от парламента на първо четене, след договорка между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната – Демократична България“.
„За“ гласуваха 142 народни представители от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС. „Против“ бяха 60 депутати от „Възраждане“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“, без „въздържал се“.
Въпреки разгорещения спор в пленарната зала и критиките, че здравният бюджет за 2024 г. е още от същото, че не предлага реформи в здравната система, които да подобрят здравния статус на пациентите, че се наливат 1 млрд. лева повече в същата каса без дъно, депутатите одобриха сметката от 8,1 млрд. лева в бюджета на Здравната каса за следващата година.
Допълнителните средства няма да окажат съществен здравен ефект, липсват полтики за намаляване на здравно неосигурените, няма визия за контрол на разходите, като цяло няма реформи за подобряване на системата, стимулират се стари и добре известни корупционни практики – това бяха основните критики, които се чуха по време на разгорещения дебат.
Изказванията се завъртяха около това, че борбата е за това кой ще разпределя 8 млрд. лева. Депутатите визираха избраното ръководство на НЗОК – управителят от ПП и подуправителят от ГЕРБ.
„Ясно е за какво е битката – кой ще разпределя рекордните средства. На никой не му пука за системата, а само за усвояване на много пари“. Така Георги Гьоков от „БСП за България“ се аргументира защо няма да подкрепят предложения бюджет на касата. Има много мотиви за отхвърляне на този бюджет, отбеляза той и припомни, че и ГЕРБ не го подкрепиха в здравната комисия, както и в бюджетната.
Разходите за извънболничната помощ се увеличават вече години наред, но продължават да са ориентирани към болниците. Отново се прави реверанс към болниците и то частните, налице са фиктивни пациенти само за да се усвояват средства, каза Гьоков. Той призова до второ четене да се „вкара и някоя политика“ за подобряване на системата, а не просто да остане като бюджет с увеличени стойности.
Председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Костадин Ангелов отново разкритикува прокарването на законови промени, които не са минали обществено обсъждане, през Закона за бюджета на Здравната каса. От ГЕРБ възразиха заради заложения мораториум за разкриване на нови болници и дейности през следващата година и прехвърлянето от здравното министерство към НЗОК на отговорността за централизирано възлагане на обществени поръчки.
Това е порочно, защото лишава НС от парламентарен контрол за разходването средства за лекарства по реда на централното възлагане, каза депутатът.
Относно предложението за нови договори и дейности Ангелов заяви, че е чист лобизъм за частна болница от страна на управителя на НЗОК.
„Още от същото“ – така опозицията в лицето на БСП, ИТН и „Възраждане“ обобщиха забележките си към бюджета. Високият дял на доплащането в системата, който затруднява достъпа до здравни грижи и запазването му, въпреки ръста на средствата, беше основната критика на депутатите.
Бюджетът е увеличен с над 1 млрд., сумата е колосална за мащабите на страната ни щеше да е оправдано, ако имахме здравеопазване на ниво, общото му състояние обаче е крайно незадоволително, няма подобряване на достъпа и намаляване на доплащането, което е 50%, коментира Маргарита Генчева от „Възраждане“. Тя допълни, че не се предвиждат и буфери, ако паднат лимитите на болниците след решението на Конституционния съд.
Той заяви от трибуната, че управителят на НЗОК е дал съгласие за финансиране на нова частна болница във Варна в нарушение на съгласувателната процедура. В същото време има становище от БЛС, че няма нужда от ново лечебно заведение.
От ИТН също не подкрепиха бюджета на първо четене. Има рекордно увеличение на средствата тази година и затова ще се изтрепят в тази битка за управлението на 8 милиарда лева, каза Станислав Балабанов. Той изтъкна липсата на промени в цялостната философия на закона, както и това, че няма изгледи за намаляване на доплащанията.