Безплатни кожни прегледи в „Александровска“
От 4 до 8 декември УМБАЛ „Александровска“ ще извършва безплатни кожни прегледи като част от ХV-та Национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания, съобщиха от лечебното заведение.
По време на кампанията гражданите ще бъдат преглеждани безплатно от 9.30 до 12.30ч., в кабинети №118 и №122 на партера на Клиниката по кожни и венерически болести, след задължително записване на тел.: 02/ 9230 495. При необходимост ще бъдат провеждани и безплатни кожно-алергологични тестувания само в дните 4 и 5.12. Алергологичното тестуване е единствения доказателствен метод за установяване на контактна алергия, която може да се прояви навсякъде, но най-често се локализира по ръцете и клепачите.
„Практиката показва, че един от всеки петима пациенти с кожни оплаквания се оказва с контактна екзема (контактен дерматит), посочи на пресконференцията в БТА доц. Жана Казанджиева – дерматолог в УМБАЛ „Александровска“ и координатор на кампанията. По думите ѝ в топ 3 на кожните алергени са никелът, кобалтът, текстилните бои и лакове. Следват парфюмните съединения и каучуковите производни в играчките на децата. В последните години специалистите отчитат и алергия към някои от умните часовници. Съдържанието на никел дори и в минимални количества в тях, реагира с потта и се образуват никелови катиони с алергенен потенциал. „Модерни“ алергени може да бъдат и някои гел лакове, някои от мастилата за временни татуировки, дезинфектанти с активен кислород, използвани в СПА центрове“, допълни още доц. Казанджиева.
Основни симптоми на кожната алергия са екзема по ръцете и/или обриви по лицето и тялото. Те може да бъдат съпътствани от лющене, сърбеж, парене. По време на кампанията е препоръчително да се консултират хора с реални оплаквания, поради ограничения състав на екипите и тяхното доброволно участие в кампанията.
XV-та Национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания се провежда под надслов „Контактна алергия със и без атопичен дерматит- причината е важна“, по инициатива на Секцията по дерматоалергология към Българското дерматологично дружество и е под егидата на Европейската Академия по Дерматология и венерология и Европейската инициатива за профилактика на професионалните заболявания на кожата.