Реформата, за да е жива, трябва да е финансово подплатена
„Ние можем да говорим за реформи и да предлагаме различни промени в закони и наредби, но за да може всяка една реформа да е жива и да е възможна, тя трябва да бъде подсигурена или финансово подплатена.“ Това казва в интервю за БНР доц. д-р Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването и бивш председател на комисията по здравеопазване в НС.

По думите му увеличението на средствата винаги е добра новина, който и да е гражданин на нашата страна да попитаме, той би отговорил по сходен начин. Вече имаме такива подсигурени средства, благодарение на Министерство на финансите и на управителя на НЗОК, които са успели да договорят тези цифри. Бюджетът вече е утвърден и от Надзорния съвет на НЗОК. Предстои минаване през МС и да бъде гласуван следващия месец от Народното събрание.
„Това е първата стъпка и една много добра основа, върху която ние да започнем да обсъждаме различни политики и промени в закони и наредби, с които да реформираме нашата здравна система“, казва той.
И допълва, че тя е застинала около 2010 – 2012 г. и оттогава единственото нещо, което се променя, е с малки стъпки увеличение на средствата, които разполагаме в тази система. Повече средства ще се насочват в извънболничната помощ. Изнасянето на част от тези процедури е те да станат по-достъпни. Всички образни изследвания, които правим и заради които влизаме в болница, биха могли да се изнесат в доболничната помощ.
„Личните лекари са един от най-натоварените етажи на нашата здравна пирамида. И ние много внимателно трябва да поставяме допълнителни условия и задължения, защото много често тези задължения сякаш остават за утре или за следващата седмица“, твърди доц. Тонев.
Профилактика и скринингови изследвания са продукти, които се предлагат на здрави хора. Само по този начин могат да се проследят някои от тежките заболявания и те да бъдат доста по-бързо лекувани.
Престои да бъде въведен „профилактичен календар“ по който се работи в момента и той ще бъде част от електронното пациентско досие.
В заключение доц. д-р Тонев коментира, че средствата, които заложени в Бюджет 2024 за болнична помощ, ще се увеличават с около 16% през 2024 г., при личните лекари ще бъдат 24% и извънболничната помощ – 21%.