Световен ден на диабета: „Знай своя риск!“
14 ноември – Световен ден на диабета. Тази година неговото мото е „Know your riks, know your response“ или „Знай своя риск, знай как да реагираш“. По повод Световния ден в страната се организират безплатни прегледи и изследвания за заболяването, както и лекции за пациенти и медици.
Световният ден е създаден през 1991 г. от Meждународната диабетна федерация (IDF) и Световната здравна организация в отговор на нарастващата загриженост за увеличаващата се заплаха за здравето, която представлява диабетът. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия. По информация на Meждународната диабетна федерация към 2021 г. 537 милиона души между 20-79 години живеят с диабет. Предвижда се общият им брой да нарасне до 643 милиона до 2030 г. и до 783 милиона до 2045 г. Един от 10 възрастни в света има диабет. Над 90 % от тях са с диабет тип 2, като близо половината от тях все още не са диагностицирани.
Диабет тип се обуславя от социално-икономически, демографски, екологични и генетични фактори. За нарастването му допринасят урбанизацията, застаряването на населението, намаляването на физическата активност, увеличаване на разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването. Въпреки това е възможно да се намали въздействието на заболяването чрез предприемане на превантивни мерки за диабет тип 2 и осигуряване на ранна диагностика и подходящи грижи за всички видове диабет. Тези мерки могат да помогнат на хората, живеещи с това заболяване, да избегнат или забавят усложненията.
Диабет тип 1 не може да бъде предотвратен, но в момента се провеждат изследвания за определяне на факторите, които го предизвикват. Има няколко стъпки, обаче , които хората могат да предприемат, за да намалят риска от развитие на диабет тип 2.
Съществуват убедителни доказателства от проучвания в САЩ, Финландия, Китай, Индия и Япония, че промените в начина на живот (постигане на здравословно телесно тегло и умерена физическа активност) могат да помогнат за предотвратяване на развитието на диабет тип 2 при хората с висок риск. IDF препоръчва физическа активност поне от три до пет дни в седмицата в продължение на минимум 30-45 минути.
Предотвратяването на диабет тип 2 включва здравословен начин на живот: балансирана диета, редовни физически упражнения и избягване на сладки и преработени храни. Поддържането на здравословно тегло е от решаващо значение, тъй като затлъстяването увеличава риска. Дори малка загуба на тегло може значително да намали риска от диабет тип Също така редовните прегледи и изследвания, особено за хората в риск, могат да открият ранните признаци и да забавят или предотвратят появата на диабет.
Мотото на тазгодишния Световен ден за борба с диабета е „Знай своя риск, знай как да реагираш“. Всеки, който иска, може да научи риска си от диабет тип 2 чрез онлайн инструмента за оценка на риска на IDF. По повод Световния ден на дибета днес на 13 ноември СЗО и Международната диабетна федерация ще проведат съвместен уебинар.