Няма повишено търсене на инсулин, липсва само един
„Системата СЕСПА регистрира нещата така, както са се случили. А ние трябва да направим така, че да не се случват. Трайното решение е да имаме профилактичен подход към проблема и да не допускаме той да се случва“. Това заяви пред Bulgaria On Air заместник-председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев по повод липсата на инсулини и други медикаменти в аптеките у нас.
Той бе категоричен, че можем реално да имаме профилактичен подход, ако разполагаме с информация, за да следим превантивно наличностите на лекарства.
„Снощи говорих с представители на НЗОК. Когато говорихме конкретно за потреблението на инсулините през последните шест месеца, нямаме разлика в потреблението. Ако има липси, това веднага се отразява в по-малко потребление. Може би това са изолирани случаи и се работи активно те да не се случват в бъдеще“, каза още д-р Симидчиев по повод напрежението, което се създаде през последните дни.
Той припомни, че по решение на Комисията по здравеопазването всяка седмица се получава справка за липсващите медикаменти от ИАЛ и Здравното министерство, а през последната седмица е имало липса на един единствен дългодействащ инсулин – Тресиба.
„Тресиба е единственият, който липсва в момента. Въпросът това да не се случва в бъдеще изисква информация по цялата верига. В аптеката имаме електронната рецепта, на входа имаме ИАЛ, но по средата, там където е дистрибуцията и може да се случи паралелен износ, нямаме достатъчно информация“, отбеляза д-р Симидчиев и допълни, че при ниските цени на лекарствата у нас стремежът към паралелен износ заради очакваните печалби е очевиден, защото е много изгоден.
Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия подчерта, че разковничето на всички проблеми е в електронизацията на здравеопазването, която обаче се бави и се сблъсква с много пречки.
„От година и половина все се опитваме да въведем електронната рецепта, тя беше отлагана, сега я въведохме отново и пак се иска да има и хартиена. Да, но днес тя е много остаряла.
Можем да банкираме електронно, можем да купуваме билети електронно, можем да се возим в градския транспорт с електронен билет, но не можем да електронизираме здравеопазването“, коментира той.
Д-р Симидчиев призна, че действително при въвеждането й също са били допуснати грешки с кодовете и прекомерната детайлност, като, по думите му, не е било необходимо да има това ниво на специфичност, което е довело до затруднения.
Той коментира, че е-рецептата има много плюсове, един от които е, че информацията от нея отива веднага в досието на пациента.
„Тя е важна и защото спомага за систематичното и гарантирано отчитане на всяко употребено количество. Така могат предварително да се направят много неща, за да не се случват трусове“, подчерта зам.-председателят на парламентарната здравна комисия.
„През последните две години все се връщаме към нулево положение. За две години съм в пети парламент и във всеки парламент започваме законодателната инициатива от нулата. Ние стоим на едно място две години“, каза д-р Симидчиев.