НС все още не е гласувало отмяната на задължителната карантина при Ковид-19 – какво следва?
Предложеното от правителството отпадане на задължителната карантина за заболели от COVID и контактните им лица не претърпя необходимото развитие, заради непроменената навреме норма регионалните здравни инспекции. В резултат на това болните и близките им, образователните институции, ще трябва да се занимават с изолиране на лица и куп процедури, които министерство на здравеопазването на практика счита за ненужни, показа проверка на в-к „Сега“ по повод увеличаването на новорегистрираните случаи на COVID и опасенията на родители и учители, че пак може да се стигне до онлайн обучение.

Два са параграфите в Законопроекта за промяна в закона за здравето, който предвижда отпадане на задължителната карантина при COVID. Според новите текстове COVID вече няма да е в списъка на силно заразни и опасни болести от рода на холера и чума.
. „Отпадането на задължителната изолация за болните и контактните им лица дава възможност при наличието на ефективни противоепидемични и профилактични мерки да не се прилагат ограничителни мерки спрямо засегнатите лица (физическото им отделяне и ограничаване на контактните), което създава допълнителни социални и икономически тежести, като отстраняване от работа/училище/детска градина, ползване на отпуск поради временна неработоспособност, липсващи или ограничени възможности за ползване на услуги и закупуване на стоки и лекарства и др.“, пише в оценката на въздействие, които определят и мотивите на предлаганата промяна. В нея се изтъква, че промяната касае цялото българско общество, като конкретно ще намали административната тежест на пряко засегнатите институции – РЗИ и МВР. Системата на образованието е пропусната в този списък, но тя е пряко засегната от задължителната карантина – заради изискването за карантиниране на контактните лица. Няколко паралелки в Пловдив вече излязоха в онлайн обучение.
Проектът за тази промяна е пуснат за обществено обсъждане още през юли месец, но е внесен в парламента на 8 септември.
Проектът се подкрепя от депутатите от БСП, ГЕРБ.
„Ако не се стигне до промяна в закона на време, може да се мисли за инструкция, която да укаже на РЗИ-тата да прилагат правилата еднотипно без да разширяват и тълкуват“, коментираха експерти.