Решението на проблема с фармамафията е по системен и законен начин
„Решението на проблема с фармамафията е по системен и законен начин, регламентиран през наредби, и тази дигитализация на лекарствения поток от производителя, през вносителя, през складачията, през Здравната каса до аптекаря и пациента – това да бъде ясно указано. Трябва да има прозрачност на този процес, тогава вече може да има и легален реекспорт. Решението на проблема трябва да е системно, а не на парче.“ Това заяви здравният министър проф. Христо Хинков в предаването „Честно казано с Люба Кулезич“ в ефира на „Евроком“.

„Проф. Асена Сербезова очевидно е в тази цялата игра с реекспорта на лекарства и нейните обяснения по медиите, че тя е променила формулата в СЕСПА съобразно формулата в закона са несъстоятелни, защото е можело да промени формулата в закона“, добави още министър Хинков.
Той обясни, че екипът му вече е предложил законова поправка, според която износът на лекарства от страната ще се спира, когато наличностите от даден продукт паднат под 100% от необходимите за задоволяване на вътрешното потребление за срок от 1 месец, но за съжаление няма достатъчно лостове, с които да влияе върху заместниците си. В момента този процент е 65. Министърът добави, че дори и поправката в закона да бъде гласувана от депутатите, експретите от Здравното министерство смятат, че трябва да се изчака нотификация от ЕС за промяна в СЕСПА. „Аз обаче не мисля така. Защото решението на проблема с фармамафията е по системен и законов начин да се въведе прозрачност“, .
„Илко Гетов е назначение на премиера и аз нямам много големи лостове да влияя върху това“, сподели още министър Хинков. „Аз трудно мога да влияя на решенията на министър-председателя и дилемата ми е дали аз трябва да си подам оставката или да продължа да се боря и аз реших да се боря“.
„Дилемата ми е дали аз трябва да си подам оставката веднага или да продължа да се боря в тази ситуация. Аз реших да продължа да се боря с решенията на правителството в лицето на премиера, който е взел това решение“, допълни той.
Темата започна преди две седмици, когато председателят на парламентарната Здравна комисия проф. Костадин Ангелов получи доклад от ДАНС, сочещ, че у нас е извършван недеклариран износ на дефицитни медикаменти и има умишлени действия на властимащи лица в частна полза. В документа пише, че през март 2022 г. тогавашният министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова указва на Агенцията по лекарствата да бъде извършена промяна на формулата на изчисляване на недостига на лекарства, в съответствие със закона, макар че дотогава формулата е гарантирала сравнително добър достъп до медикаменти на българските пациенти.
По думите на проф. Хинков другият начин за справяне с недостига на лекарства е централизирани търгове, които Министерството на здравеопазването да провежда, защото тогава ще е ясно колко точно медикаменти са закупени. Също така, според него, генеричното заместване не е добра идея. „БФС предлага такова, от БЛС все още очаквам становище, но ако приемем принципа, че лекарят е този, който поема отговорност да предписването на едно лекарство, не можем да дадем право на фармацевтите в аптеките да предлагат друго на пациентите“, обясни министърът.
Помолен да коментира назначението на Иванка Динева за директор на на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, проф. Хинков заяви, че ИАМН работи по начин, който към момента не го удовлетворява. „Одитните доклади, които получавам, са малко беззъби. Те са не достатъчно добра основа, за да мога да предприемам решителни действия“, каза той и допълни, че очаква със смяната на ръководството това да се промени. „Очаквам от г-жа Динева да започне работа по изваждане на хора, които ще работят в Агенцията по трансплантация. Това е много сериозен ход, който съм твърдо решен да осъществя и ми трябва такава институционална подкрепа“, завърви коментара си министърът на здравеопазването Христо Хинков..