Ще я бъде ли Иванка Динева в ИАМН
„Иванка Динева – личност със силно спорни качества, ще разрешава и контролира работата на всички лекари и лечебни заведения като директор на „Медицински надзор“ под подчинението на здравния министър проф. Христо Хинков.“ Така в-к „Капитал“ коментира внезапно назначение на Динева на мястото на проф. Росен Коларов в понеделник.
Назначението на Динева стана от министър Хинков, който преди броени месеци остро критикува професионалните ѝ качества, но вече явно е намерил причина тя да бъде предложена за началник в здравната система и във вторник самостоятелно я е назначил за директор на една от изключително важните структури в сектора – Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, известна като медицинската ДАНС.
Какво се знае за Иванка Динева
Иванка Динева е родена в гр. Рила. завършила е Счетоводство, а в последствие и право в Югозападния университет в Благоевград.
Иванка Динева работи в системата на здравеопазването от 2002 г. Започва като младши експерт „икономист“ в районен офис към РЗОК – София столична и достига до длъжността главен експерт. От 2008 до 2012 г. е заемала последователно няколко длъжности в Централно управление на НЗОК – главен юрисконсулт, и.д. Началник на самостоятелен отдел „Правен“ и Директор на дирекция „Правна“.
От май 2017 г. до декември 2020 г., Динева е съветник на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика, а от декември 2020 г. до септември 2022 г., директор на Столичната здравна каса.
Като държавен служител е била уволнявана дисциплинарно три пъти – от здравната каса (два пъти възстановена, в момента вероятно обжалва последното си уволнение като директор на столичната каса).
Една от тези болници е „Александровска“, по време на управлението на проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ, Динева прави добра кариера с назначаването ѝ за директор на столичната здравна каса. В това си качество тя проведе акция срещу проф. Александър Оскар, който пък разкри злоупотреби на проф. Ангелов при управлението на „Александровска болница“. Професорът беше обвинен несправедливо, че е източвал здравната каса, като става въпрос с пет неподписани амбулаторни листа при преглед на деца. Затова Динева се разпореди да не бъдат платени всички 2400 прегледа, които Оскар е извършил за година.
Той осъди здравната каса, а междувременно собственият ѝ инспекторат уличи Динева в тенденциозност и необективност. През миналата година тя беше уволнена дисциплинарно, като в дългия списък с нарушения фигурираше особената й благосклонност към лечебните заведения – тя беше „забравила“ да връчи актовете със санкции, като по този начин те автоматично се отменят от съда и беше дала възможност на болниците сами да си пишат условията и бюджетите, които НЗОК да им даде.
Иванка Динева бе издигната от ГЕРБ за управител на Националната здравноосигурителна каса, който ПП-ДБ не одобриха през юли и се наложи тя да се оттегли в деня на гласуването на кандидатурата й по лични причини. Динева е дългогодишен държавен администратор, но три пъти е била уволнявана дисциплинарно от здравната каса, което е показателно за ръководните й качества. Тогава проф. Хинков коментира пред бТВ, че за него нейната кандидатура е „изключително странно решение, защото става въпрос за компрометирана личност, публично компрометирана. Аз не знам защо точно тази жена трябва да бъде предложена за шеф на касата“. След това министърът се извини на Динева във фейсбук за изказването си.
По-късно от пресцентъра на Министерството на здравеопазването съобщиха, че министърът публично и своевременно се е извинил на Динева за думите си.
Самата Динева заяви, че не се срамува от трудовата си биография и че не смята, че експерт на нейното ниво, когато не заема публична длъжност, трябва да „продава краставици“. „Няма срамна работа, но когато съм поканена да консултирам някого, който е оценил моите качества, естествено ще се възползвам. Не съм забогатяла от това, няма й да забогатея“, каза тогава Динева. Тя добави, че е консултирала много болници безплатно и не коментира факта, че като подуправител е увеличила бюджета на частна клиника, чийто адвокат е била, с близо 50%.
Какво е ИАМН
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) е второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на здравеопазването.
Агенцията се ръководи и се представлява от изпълнителен директор, който се подпомага от двама заместник изпълнителни директори.
Изпълнителният директор се назначава от министъра на здравеопазването, съгласувано с министър-председателя, а дейността, структурата и организацията на работата на ИАМН се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет.
Агенцията, която е правоприемник на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ и Изпълнителна агенция по трансплантация, осъществява:
- функциите на компетентен орган за управление, координация и контрол на трансплантацията в Република България в съответствие със Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки;
- проверки за съответствието на структурата, управлението, дейността и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения с изискванията на Закона за лечебните заведения, Закона за здравето, Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки и подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане;
- проверки за спазването на правата на пациентите в лечебните заведения, както и проверки по молби на граждани и юридически лица свързани с оказаната им медицинска помощ;
- проверки за спазването на утвърдените медицински стандарти в лечебните заведения, както и контрол върху качеството на оказаната медицинска помощ в съответствие с утвърдените медицински стандарти;
- проверки за спазването на утвърдените с наредба на министъра на здравеопазването стандарти за финансова дейност от държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове;
- проверки за начина, по който лечебните заведения разходват средства, предоставени им от държавния бюджет по реда на чл. 82 от Закона за здравето и субсидии по реда на чл. 106а, ал. 6 от Закона за лечебните заведения;
- проверки за спазването на утвърдените по реда на чл. 259, ал. 1, т. 4 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) фармако-терапевтични ръководства, както и дейността на лечебните заведения, в които съгласно чл. 259, ал. 1, т. 10 от ЗЛПХМ се проследява ефектът от терапията на определените лекарствени продукти и срокът й;
- контрол върху дейността на лечебните заведения при извършване на медицинска експертиза по реда на Закона за здравето;
- проверки по Глава четвърта от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) на договорите между изпълнителите на медицинска помощ и районните здравноосигурителни каси и застрахователите почл. 83, ал. 1 от ЗЗО;
- административни услуги по издаване на удостоверение за регистриране, промяна и/или заличаване на регистрация на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите и удостоверение за регистриране, промяна и/или заличаване на регистрация за извършване на лечебна дейност в медицинските факултети и факултетите по дентална медицина на висшите медицински училища;
- дейности по изготвяне на мотивирани предложения до министъра на здравеопазването за издаване, за отказ за издаване, за промяна и отнемане на разрешения за осъществяване на лечебна дейност на лечебни заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи, диализните центрове и тъканните банки.
Започнати с постовете, които е заемала Динева и с естеството на работата в ИАМН са скепрично настроени по отношение на оставането ѝ на сегашния мост и го приемат за временен – докато ѝ се намери служба с по-голшм контрол над финансови средства.
1 Отговор
[…] на ръководството това да се промени. „Очаквам от г-жа Динева да започне работа по изваждане на хора, които ще […]