Дренките – кога „да“ и кога „не“
Дренките са не само едни от най-полезните, но и от най-пренебрегваните плодове. Те са богати на основни хранителни вещества, включително витамини А, С и Е, както и калий, калций и магнезий. Това споделя руският диетолог Георги Суренян.
Консумацията им има тонизиращ ефект, укрепва имунитета, подобрява храносмилането и сърдечната функция при ниско кръвно. Но също така в определени случаи може да навреди на стомаха или доведе до безсъние. Не са изключени и алергични реакции.
Ползи и вреди от дренките
Антиоксидантите, фитонцидите и аскорбиновата киселина в състава им имат противовъзпалително и антибактериално действие. Ето защо, плодовете на дряна могат да се консумират за профилактика на настинки и други заболявания.
Неподозираните ползи от дренките – какви проблеми решават
Те повишават кръвното налягане, така че ще бъдат полезни за тези, които страдат от хипотония.
Запарката, приготвена от тях, може да се използва вместо вид енергийна напитка: тя „възбужда“ нервната система и подобрява концентрацията. Дрянът има затягащо действие, тъй като съдържа дъбилни вещества. Плодовете са полезни при лошо храносмилане. Пектинът в пулпата им помага за премахване на лошия холестерол от тялото, което е полезно за здравето на съдовете и съдовете.
Кога не се препоръчва яденето на плодове от дрян
Тонизиращите им свойства могат да бъдат прекомерни в определени случаи. Поради това не се препоръчва да консумирате плодчетата следобед. Също така те могат да предизвикат реакция при хора, които вече имат хранителни алергии. Излишната киселина в плодовете на дряна може да навреди на хора, диагностицирани със стомашни язви или синдром на раздразнените черва.
Как да използваме дренките
Отвара за костилките на плодчетата помага за премахване на пърхота. Залейте ги със студена вода и я оставете да заври. Охладете готовия бульон, прецедете го и го използвайте за изплакване на косата след измиване.
Плодчетата могат да се използва за направата на маска за свиване на порите и премахване на мазния блясък по кожата си. За да я приготвите, трябва да смесите кашата от плодовете на дрян с царевично нишесте и яйчен белтък. Сместа трябва да се нанесе върху проблемните зони за 30 минути и след това да се изплакне с топла вода. Когато избирате този плод, обърнете внимание на плътните, еластични плодове с ярък цвят.
Как да съхраняваме дренките
Избягвайте плодове, които изглеждат спаружени или мухлясали. Плодовете, които не са достигнали пълна зрялост, може безопасно да се съхраняват при стайна температура. За 3-7 дни ще достигнат желаното състояние. Хладилникът е най-подходящ за съхранение на зрели плодове. На здрави хора се препоръчва да ядат не повече от 10 плодове. По-голямо количество ще доведе до проблеми с храносмилането и може да предизвика рязко повишаване на кръвното налягане, според експерта.
Тиквата – най-есенният плод – храна, лекарство, козметика
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
1 Отговор
[…] Дренките – кога „да“ и кога „не“ […]