Инсултите – проблем са тези, които оживяват
„Инсултът е заболяване с огромна и непосредствена смъртност, още в болницата, и отложена – в рамките на месеците, след като човек преживее инсулта. По-големият проблем са тези, които оживяват, защото огромна част от хората, които оживяват, получават тежки ограничения за живота си – двигателни, ментални, говорни и имат нужди от постоянни грижи, внимание, рехабилитация дълги месеци и години“, каза пред БНР началникът на Клиниката по неврология в УМБАЛ „Св. Анна“ – София и председател на Българското дружество по инсулт доц. Росен Калпачки.

Страната ни е на челна позиция в Европейския съюз по случаи на инсулт. На всеки 10 минути у нас един човек е засегнат от болестта, а на всеки час и половина един умира, добави той.
Доц. Калпачки посочи на какво трябва да се обърне внимание, за да се реагира навреме.
„Това, което е важно – ранното разпознаване на един от трите белега – изкривяване на лицето, слабост в ръката и промяна в говора. Едно от това, ако забележите у ваш близък, най-вероятно той получава инсулт и не трябва да губите никакво време, а да го заведете в най близката болница. Апликацията, която готвим, ще помогне това разпознаване да се върши от софтуер от компютъра, от телефона, за да подпомогне хората, които се съмняват, че са получили инсулт. Инсултът убива част от хората, други ги инвалидизира сериозно“, каза доц. Калпачки.
До ноември ще бъде възможно нова апликация на телефон да разпознава първите симптоми на инсулт, за да може навреме да се потърси лекарска помощ. 800 хиляди души в Европа годишно получават инсулт, което е един на всяка минута. У нас боледуват 45 000 души годишно, като 5 000 умират в болницата. В България няма национален план за борба с инсулта, алармира доц. Росен Калпачки. Доц. Росен Калпачки е председател на Българското дружество за инсулт и участва в 22-рата национална среща на фондация МОСТ, фокус на която е профилактиката, скрининга и лечението на тежките и редки заболявания, съобщи БНР.