Профилактиката на хипертонията е 18 пъти по-евтино от лечението ѝ
Четирима от всеки 5 души с хипертония в света не се лекуват адекватно. Това показват данни от първия доклад на СЗО за опустошителното глобално въздействие на артериалната хипертония, в който се съдържат и препоръки за походите да бъде спечелена битката срещу този тих убиец.

Според СЗО държавите трябва да обхванат с адекватни програми, 76 млн. случая на смърт, причинени от нея, могат да бъдат предотвратени между 2023 г. и 2050 г. Икономическите ползи от подобрените програми за лечение на хипертония надвишават разходите близо 18 пъти, изчисляват експертите.
Хипертонията засяга един от всеки трима възрастни по света. Това често срещано смъртоносно състояние води до инсулт, инфаркт, сърдечна недостатъчност, увреждане на бъбреците и много други здравословни проблеми. Броят на хората по света, които страдат от високо кръвно налягане, се е удвоил между 1990 и 2019 г. от 650 млн. на 1,3 млрд. Близо половината от тях обаче в момента не знаят за състоянието си, отчитат експертите на СЗО.
Повече от три четвърти от възрастните с хипертония живеят в страни с ниски и средни доходи, допълват оттам.
Превенцията, ранното откриване и ефективното управление на хипертонията са сред най-рентабилните интервенции в здравеопазването и трябва да се изведат като приоритет от държавите като част от техния национален пакет от ползи за здравето, предлаган на ниво първична медицинска помощ, категорични са още от световната организация.
Увеличаването на броя на пациентите, лекувани ефективно от хипертония до нивата, наблюдавани в страните, постигнали високи резултати, не само може да предотврати 76 млн. смъртни случая до 2050 г., считано от настоящата 2023 г., но и да профилактира 120 млн. инсулти, 79 млн. инфаркти и 17 млн. случая на сърдечна недостатъчност за същия период, подчертават от световната организация.
„Повечето инфаркти и инсулти в света днес могат да бъдат предотвратени с достъпни и безопасни генерични лекарства и други интервенции, като намаляване на натрия в храната“, посочи Майкъл Р. Блумбърг, глобален посланик на СЗО за неинфекциозни заболявания и наранявания. „Лечението на хипертонията чрез първична здравна помощ ще спаси животи, като същевременно ще спести милиарди долари годишно“, добавя той.
„Всеки час повече от 1000 души умират от инсулти и инфаркти. Повечето от тези смъртни случаи са причинени от високо кръвно налягане и повечето биха могли да бъдат предотвратени“, посочва и друг застъпник на каузата – д-р Том Фрийдън, президент и главен изпълнителен директор на Resolve to Save Lives.
„Добрите грижи за хипертонията трябва да достъпни и да стъпват върху първичните здравни грижи“, коментира той.