За човешкия папиломен вирус (HPV) и ваксините срещу рака на маточната шийка
Учените за пореден път потвърдиха, че ваксинирането срещу човешкия папиломен вирус (HPV) намалява риска от развитие на рак на шийката на матката и някои други тумори. Това показва анализът на резултатите от ваксинационната кампания във Великобритания, публикувани в The Lancet.

По този начин сред момичетата, които са били насочени към ваксинационна кампания, когато са били на 12-13 години, рискът от рак на шийката на матката е намалял с 87%, а от карцином in situ с 97%.
Ваксинирането срещу човешки папиломен вирус (HPV) е критичен компонент от плана на Световната здравна организация за елиминиране на рака на маточната шийка. Ваксините срещу HPV се предлагат като четиривалентни и двувалентни – съответно срещу четири и два щама на вируса. Последните представляват 23% от световния пазар за такива ваксини и работят срещу щамове, които са отговорни за 70-80% от случаите на рак на шийката на матката.
Предишни проучвания показват, че ваксинирането срещу HPV може да намали риска от предракови лезии на шийката на матката при жени, които не са били заразени с вируса преди ваксинацията. Въпреки това, директни и висококачествени доказателства, че ваксинацията директно предотвратява рака на маточната шийка преди това не е съществувало, посочват авторите на това проучване.

HPV инфекция и pискови фактори за развитие ѝ
Човешкият папиломен вирус е най-честата причина за рак на маточната шийка. HPV не може да бъде излекуван. Ваксинацията остава единственият ефективен начин за предпазване от инфекция.
В ново проучване учените обобщиха резултатите от масовата ваксинация във Великобритания от 2006 до 2019 г. Тя беше насочена предимно към момичета на възраст 12-13 години. На възраст 14-16 и 16-18 години тези, които не са получили ваксината по-рано, са били допълнително ваксинирани.
„Ранното моделиране предполага, че въздействието на програмата за ваксиниране върху жени на възраст 20-29 години до 2019 г. ще бъде значително. Нашето ново проучване имаше за цел да определи количествено това ранно въздействие“, каза професор Питър Сасиени от Кралския колеж в Лондон, съавтор на изследването.
През периода, обхванат от изследването, във Великобритания има 28 хиляди диагнози рак на маточната шийка и 300 хиляди – карцином in situ (когато туморът е много малък и не излиза извън епитела на лигавицата). Учените изчисляват, че ваксинираните момичета са развили съответно 450 и 17 200 случая на тези два вида тумори, отколкото биха се развили без ваксинация.

Учени: Ефективността на HPV ваксините може да е преувеличена
При момичетата, които са били насочени към ваксинационната кампания, когато са били на възраст 12-13 години, рискът от рак на шийката на матката е намален с 87%, а от карцином in situ с 97%. 89% от тях са получили поне една доза ваксина, а 85% са напълно ваксинирани с три дози.
1 Отговор
[…] За човешкия папиломен вирус (HPV) и ваксините срещу рака … […]