Телемедицина чрез „Български Пощи“ и задължение за оказване на първа помощ
МЗ смята да уреди телемедицински услуги у нас, мобилизирайки „Български пощи“ в 225 избрани, обновени пощенски станции в населени места без медицински центрове, пише в-к „Сега“.
Нормативните промени трябва да са готови до май 2024 г. Това ще стане след като се направи анализ на липсата на медицински услуги в страната и на демографската статистика.
Освен промени в закона, които да разрешат лекари от ЕС и Швейцария да ни лекуват от разстояние, правителството реши да развие телемедицина чрез пощите.
С друг законопроект депутатите Александър Симидчиев (ПП-ДБ), Костадин Ангелов (ГЕРБ), Джевдет Чакъров (ДПС) и Васил Пандов (ПП-ДБ) внасят ред в понятието първа помощ, което сега според тях се среща в 12 закона, без никъде да е ясно дефинирано.
Целта им е чрез законопроекта, да се въведат и у нас ефективни програми за автоматична дефибрилация (виждали сме тези апарати в чужбина, поставени на публични места, като летища, метростанции и пр.) и кардио-пулмонална ресусцитация (сърдечен масаж и изкуствена вентилация).
Държавата се задължава да организира и финансира необходимите условия и обучения за оказване на първа помощ, макар че това обучение няма да става задължително. Сега през такъв курс задължително минават кандидатите за шофьори. Според допълненията първа помощ ще може да се оказва от всеки и във всяка ситуация до осигуряване на медицинска помощ. Ако на място има по-подготвен човек, той ще осъществява преимуществено тези първи мерки.
Досега Законът за здравето задължаваше всяко лице, намиращо се на мястото на инцидент, да информира най-близко разположения център за спешна медицинска помощ, болница или полицейско управление. С промените се въвежда задължение да окажем първа помощ „според обучението и възможностите си“ и незабавно да информираме за инцидента на тел. 112.
Вносителите на проекта уточняват, че няма да се наказват оказалите първа помощ по време на или след настъпил инцидент и/или рязко влошаване на здравето до пристигането на спешна помощ, в това число при използване на медицински техники и медицински изделия за оказване на първа помощ – техника на Хаймлих, мануално кръвоспиране, използване на турникет, превръзка, дефибрилатор и др.
Този текст има за цел да освободи доброволците от преследване за упражняване на медицинска помощ без квалификация, което се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв. Новите регламенти са любопитни на фона на някои известни случаи, при които е имало различни мнения дали първата помощ е помогнала или е влошила състоянието на пострадалите.
Извън това, някои техники могат допълнително да причинят травми, когато не са изпълнявани правилно. Други като турникета се препоръчват само в краен случай, тъй като дори използван правилно, той може да доведе до усложнения. Непознаването на правилните пози за стабилизиране при различни състояния също е рисково.
Според БЧК една четвърт от населението е обучено да оказва първа помощ, но и тези знания избледняват с времето.