Човекът със златната кръв
Джеймс Кристофър Харисън (James Christopher Harrison), известен като Човекът със златната ръка (Man with the Golden Arm), е австралийски донор на кръвна плазма, чийто необичаен състав на плазмата е спомогнал за разработване на терапия на резус-конфликт (резус-несъвместима бременност).
През целия си живот Харисън е направил над 1000 кръводарявания, с които, според оценките, е спасил живота на над 2,4 милиона неродени бебета, които са били с положителен резус фактор при отрицателен резус фактор на майката.
На 11 май 2018, той прави последното си, 1173-то даряване, съгласно австралийския закон, който забранавя на хората над 81 години да кръводаряват.
Това е историята на австралиеца Джеймс Харисън. Роден е на 27 декември 1936 г.
Когато е на 14 години Джеймс претърпява сложна операция на гръдния кош. Преливат му 13 литра кръв. След операцията младежът остава в болница три месеца. Тогава осъзнава, че дарената му кръв му спасява живота и си дава обещание да стане дарител на свой ред. За първи път го прави през 1954 г. Още след първите няколко пъти лекарите установяват, че в кръвта на Харисън има необичайно силни и устойчиви антитела срещу антигена D. Откритието на тези антитела води до разработването на имуноглобулин-базирани продукти, които предпазват от хемолитична болест на плода и новороденото. Застраховат животът му за един милион долара.
Лекарствата с високо съдържание на анти-D антитела се дават на бременни с отрицателен резус фактор, чийто плод е с положителен или неизвестен Rh(D) по време и след бремеността, за да се предотврати създаването на антитела към Rh(D) положителния плод и да настъпи имунологична несъвместимост между него и майката.
Благодарение на кръвната плазма на Харисън е разработен комерсиално Анти-D имуноглобулинът, известен като RhoGAM. С даряваната от Харисън кръв в рамките на 64 години се оценява, че са спасени над 2,4 милиона неродени бебета и техните майки, включително и собствената му дъщеря Трейси, която също е третирана с антителата му. Изследването за изкуствено синтезиране на антитела, които отговарят на тези, които тялото на Харисън произвежда естествено, е наречено „Джеймс в буркан“ (James in a Jar).
Джеймс дарява кръв приблизително на всеки три седмици в продължение на 57 години. През май 2011 г. той го прави за хиляден път, което е световен рекорд. До 2015 г. всички антирезусни лекарства в Австралия се произвеждат от плазмата на Харисън. През май 2018 г. Харисън дарява кръв за последен път.
Плазмата на Харисън помага да бъде спасен живота на повече от два милиона новородени, включително на собствената му внучка.