Купуваме ваксина срещу ковид
1,3 млн. дози от адаптираната ваксина срещу ХХВ1.5 на коронавируса ще закупи страната ни веднага, след като последната бъде одобрена от Европейската комисия, съобщиха от Министерство на здравеопазването.

Ваксината е произведена от компанията „Пфайзер“ и ЕМА вече издава препоръчва тя да бъде разрешена.
Първите 80 640 дози от препарата, който се препоръчва за възрастни и деца над 12 г., се очаква да пристигнат у нас през втората половина на м. септември.
За последната седмица на месец септември е планирана и доставка на педиатрични ваксини, предназначени за имунизацията на деца от 6-месечна до 11-годишна възраст.
Ваксините ще продължат да се прилагат безплатно на български граждани, заявили желание при общопрактикуващия си лекар, в имунизационните кабинети на РЗИ и в определени за целта лечебни заведения.
През следващата седмица се очаква Националният експертен съвет по имунизации да направи своите препоръки до министъра на здравеопазването за ваксинацията срещу COVID-19 на рисковите групи от населението.
Допълнителна информация за адаптираната ваксина Comirnaty, можете да намерите на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата – bda.bg.