В здравеопазването мястото на умни хора, cа заели алчни
„Безмерно алчни хора са се вкопали в нашата система и саботират всеки опит за подобряването й. Така нито лекарите могат да подобрят работата си, нито пациентите да получат усещане за подобряване на отношението и лекуването им“. Това споделя д-р Мирослав Ненков, бивш зам.-министър на здравеопазването, пред novini.bg.
„В нашата система има достатъчно умни хора, които биха могли да я организират по умен и прагматичен начин и има достатъчно пари затова. Но същевременно в същата тази наша система са се вкопчили едни такива, които биха продали орган на майка си, за да изкарат 3 лева. Те източват живеца на здравната система, защото не са глупави, но са безмерно алчни“, допълва още той.
Според д-р Ненков не е справедливо и нормално водещ лекар в болница да взима 2 200 лв., а директорът – 25 000 лв.
Коментирайки състоянието на общественото здравеопазване у нас, д-р Ненов изрази становището, че общинските малки лечебни заведения служат само за политически цели на локалните лидери.“ Той не приема твърдението на общински, държавни и частни болници, че няма да могат да осигурят началните заплати, заложени в колективния трудов договор, ако не се повишат цените на клиничните пътеки, просто „…разпределението на парите на персонала зависи от определени фактори под директора, който се грижи първо за себе си, за своята старша сестра, пък каквото стане за другите.“
„Имаме огромно желание в здравеопазването да се получават едни добри заплати, които да съответстват на всеотдайността на служителите. Проблемът е, че болничната дейност у нас е прекалено регулирана. Първо от медицинските стандарти, където се казва, че в едно отделение трябва да работят минимум 6, 8, 12 лекаря. В следващия момент клиничните пътеки залага един минимален престой на болния. Тоест, ако вие се чувствате добре на третия ден, трябва да останете до шестия, защото така е заложено. Това ограничава броя на пациентите, които може да се лекуват. Последната регулация са лимитите. Дори да се увеличат пътеките, за което се борим, да се покрие поне инфлацията, която е в момента, това пак не води до решение на проблема”, коментира от своя страна д-р Лалка Коева, член на Националното сдружение на частните болници.