„Майчин дом“: Милиони заплата за директора и под средното за отрасъла за всички останали
Докато изпълнителният директор на държавната болница „Майчин дом“ е с годишна заплата, възлизаща на почти 1 милион лева, то началниците на клиники и отделения, лекарите с по една и две специалности, както и медицинските професионалисти по здравни грижи получават възнаграждение под средното ниво в отрасъл „Здравеопазване“.

Това става ясно от доклад на звено „Вътрешен одит“ към МЗ относно извършени разходи за възнаграждения на персонала, вземанията и задълженията на Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология“ Майчин дом“ ЕАД и дъщерното й дружество „Майчин дом – Медицински център“ ЕООД.
Проверката се отнася за периода от 1-ви януари 2020-та до 31-ви май 2022 г. От констатациите става ясно:
- лечебното заведение няма сключен Колективен трудов договор;
- не е определен и процентът от приходите, който се разпределят за заплати;
- не е предвидено издаването на писмен акт за определяне на месечния процент на отчислението;
- липсват критерии и показатели, регламентиращи размера на месечното отчисление в зависимост от финансовия резултат на лечебното заведение.
- допуснато е се в индивидуалния трудов договор на работника или служителя да бъде договорено индивидуално основно трудово възнаграждение, различно от посоченото в длъжностното разписание;
- не са определени показателите за оценяване по тези критерии и тежестта на отделните критерии при определяне на общата оценка;
- не е разписано по какъв начин се оценява цялостното трудово представяне на служителите и как това влияе върху работните заплати;
- не са определени минимални стойности или диапазони на основните заплати по длъжностни нива според изискванията на чл. 46 ал. 3, т. 3 от Колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“;
- сумите за допълнително материално стимулиране (ДМС) се разпределят от прекия ръководител, без да са заложени критерии и показатели за оценка на трудовото изпълнение – т.е. субективно, на което има право и изпълнителният директор – по своя преценка да определя ДМС на служители от ръководството и административно-стопанския блок.
„Без основание е дадена възможност на изпълнителния директор ежемесечно да получава сума, формирана от немедицински и медицински услуги, свързани с обслужване на договорите за тях или тяхното администриране, както и приходите от допълнително поискана услуга от пациента“ – е записано в констативния протокол.
В договорите за управление на проф. Иван Костов е записано, че „изпълнителният директор няма право да работи по трудов договор за времето, за което е избран за такъв, освен в предвидените от закона случаи като преподавател във висшите медицински училища“.
Когато изпълнителният директор е лекар, той има право да практикува по специалността си в лечебното заведение, което управлява, с цел поддържане на квалификацията в рамките на времето, съответстващо на не повече от два работни дни седмично, както и при възникнал спешен случай.
Освен това проф. Костов има сключени безсрочни консултантски договори за медицински услуги, които според одита са с характер на трудов договор, с дъщерното дружество „Майчин дом – медицински център“.
За две години и пет месеца той е получил възнаграждения по тези „безсрочни“ граждански договори на обща стойност 1 839 168 лв.
С най-голяма стойност са изплатените възраграждения на проф. Иван Костов в общ размер на 948 516 лв., което представлява около 51,57% от общо изплатени възнаграждения по всички граждански договори за проверявания период. Отделно от тях за проверявания период изпълнителният директор е получил 208 626 лв. за извършвана допълнителна дейност по Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, включително за избор на екип. Тези възнаграждения са за дейността му като висококвалифициран лекар и основно за поддържане на неговата квалификация. По договора му за управление е получил 181 184 лв. за целия период.
Под формата на „допълнителни възнаграждения“ извън тях е получил възнаграждения общо от 154 686 лв., а за избор на екип и други като лекар – общо 214 450 лв. Констатацията в одита е, че поради липсата на ефективен контрол е допуснато с роботизирхирургична система „Да Винчи“ да работят лекари, за които не са представени документи, че са преминали обучение. 19 са лекарите, работили с тази система, включително проф. Иван Костов.
През 2020 лечебното заведение са напуснали общо 106 служители, като на 93 от тях трудовият договор е прекратен без която и да е от страните да дължи предизвестие. Трима са си отишли поради придобито право на пенсия, а деветима са били със срок на изпитване. От напусналите 53% са медицински персонал – лекари, акушерки, медицински сестри и лаборанти. Коефициентът на текучество за годината е 19%, което значително превишава приемливата степен на текучество от около 5%.
През 2021 са напуснали 94 служители, което представлява 17% от списъчния състав на болницата. Половината от напусналите са с медицинско образование. От януари до май тази година „Майчин дом“ са напуснали 28 служители. Към края на 2022 г. според доклада за дейност 556 души работят в СБАЛАГ „Майчин дом“. Дружеството е на печалба 109 хиляди лева и няма просрочени задължения.
1 Отговор
[…] […]