Без хеликоптери за планинското спасяване
Хеликоптерите за спешна помощ по въздуха, които България е поръчала, няма да могат да се използват пълноценно при спасителни акции в планината, тъй като не са пригодени за тежестта на лебедката, която се използва при планинско спасяване. Това обясни министърът на здравеопазването Христо Хинков пред БНТ.

Хеликоптерите ще може да бъдат използвани, единствено ако има подходящо място за кацане в планината или ако се налага да вземе един човек от земята.
За пълноценно използване на хеликоптерите ще може да се говори едва година след използването им, когато около година след началото на използванвето им, когато ще се направи допълнително обучение на екипите, за нощна експлоатация.
Припомняме, че вчера транспортният министър Георги Гвоздейков обяви след заседанието на Министерския съвет, че правителството е спряло ликвидацията на държавното дружество „България Хели Мед Сървиз“, предприета през февруари от предишния служебен кабинет. Той беше негов директор, преди да бъде ликвидирано.
„България Хели Мед Сървиз“ беше създадено през 2022 г. по време на правителството на Кирил Петров, с цел да организира и оперира спешната медицинска помощ по въздух. По-късно служебният кабинет прехвърли спешната медицинска помощ по въздух към Държавния авиационен оператор (бившия „Авиоотряд 28“). Гвоздейков беше директор на „България Хели Мед Сървиз“ до ликвидирането му от служебния кабинет.
Служебното правителство спря две обществени поръчки на „България Хели Мед Сървиз“ – една за купуване на 6 хеликоптера и друга за наем на два хеликоптера. В началото на годината предишният кабинет се договори директно, без възлагане на обществена поръчка, с италианската компания „Леонардо“ за купуването на 6 медицински хеликоптера, като обещанието е първата машина да пристигне до 15 декември 2023 г., а останалите – в периода 2025-2026 г. Парите са по Плана за възстановяване и устойчивост.
Италианският оператор „Алидауния“ (Alidaunia) спечели обществената поръчка за наем на два медицински хеликоптера на обща цена за двегодишен период и за общо 1000 часа полетно време за двата хеликоптера срещу 17 954 520 лв. без ДДС.
Наемът на двата хеликоптера се предвиждаше да е за срок от 2 години с възможност за още една допълнителна година. Алексиев беше обещал двата хеликоптера да пристигнат до средата на юли. Те така и не пристигнаха, след като новото правителство отказа да подпише договор за доставката на хеликоптерите под наем, като по думите на Гвоздейков причината е, че направената от служебното правителство процедура е била изцяло в полза на изпълнителя, а не на възложителя.
България продължава да е единствената страна членка на Европейския съюз, която не разполага с медицински хеликоптери.